Podatki muszą się przedawniać

DI, PAP
opublikowano: 09-10-2013, 00:00

Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że jest sprzeczne z konstytucją, by zobowiązania podatnika w ogóle się nie przedawniały.

Wyrok dotyczy przepisu, który obowiązywał do 2003 r., ale trybunał uznał, że obecny też musi być pilnie zmieniony. Zasadą jest, że podatki przedawniają się po pięciu latach, ale ordynacja podatkowa przewiduje sytuacje, w których zobowiązania podatkowe w ogóle się nie przedawniają — dzieje się tak wtedy, gdy urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej uzyskały wcześniej zabezpieczenie na majątku podatnika. Takim zabezpieczeniem może być hipoteka. Fiskus może ustanowić takie zabezpieczenie, gdy ma „uzasadnioną obawę”, że podatnik nie zapłaci przyszłego podatku. We wtorek Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że samo takie zabezpieczenie nie narusza konstytucji. Sprzeczny z konstytucją jest natomiast — zdaniem trybunału — przepis, który zakłada, że zabezpieczone w ten sposób podatki nigdy się nie przedawniają.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Podatki muszą się przedawniać