Podatki na każdy portfel

Rafał Fabisiak
opublikowano: 31-05-2010, 00:00

Podatkom warto się dokładnie przyjrzeć, aby dostosować je do swoich potrzeb.

Największe obciążenie dla przedsiębiorstw to VAT i CIT. Dobrym sposobem na oszczędzanie na tych podatkach jest przełamanie przyzwyczajeń i skorzystanie z obowiązujących przepisów. W przypadku CIT wyjściem jest przesunięcie roku podatkowego. Rozliczający się z CIT mają prawo ustalić sobie okres rozliczeniowy w każdym innym okresie 12 miesięcy niż np. standardowy — styczeń-grudzień. Każdy przedsiębiorca może zacząć rok rozliczeniowy od dowolnego miesiąca.

— Wielu przedsiębiorców przyzwyczaiło się do rozliczeń za okres styczeń-grudzień. Przesunięcie roku podatkowego można wykorzystać, by okres osiągania większych dochodów przypadł pod koniec roku podatkowego i aby — w konsekwencji — ponosić ciężar zaliczek na podatek przez możliwie krótki czas — tłumaczy Grzegorz Maślanko, partner w departamencie doradztwa podatkowego Grant Thornton Frąckowiak.

Uproszczone zaliczki

Pięć lat temu, wzorując się na rozwiązaniach zachodnich, wprowadzono uproszczone zaliczki na podatek dochodowy. Taką możliwość mają przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą dłużej niż rok, którzy w roku poprzedzającym ostatni rok podatkowy (lub jeszcze poprzednim) nie mieli straty podatkowej.

Na uproszczoną zaliczkę można zdecydować się do 20 lutego każdego roku. Polega ona na uiszszaniu co miesiąc przedpłaty na podatek dochodowy w stałej wysokości 1/12 podatku od dochodu osiągniętego w roku poprzedzającym ostatni rok podatkowy. Przykładowo: przedsiębiorca może wziąć za punkt wyjścia całkowity podatek z 2008 r., który następnie dzieli przez 12. Już w trakcie 2010 r. płaci 1/12 podatku z roku 2008 co miesiąc, a w rozliczeniu rocznym dopłaca ewentualną nadwyżkę.

— Pozwala to na optymalizację obciążeń kosztowych, szczegółowe planowanie inwestycji, a przede wszystkim odejście od "szukania" kosztów podatkowych w okresie zwiększonych przychodów. To rozwiązanie godne polecenia wszystkim przedsiębiorcom, a szczególnie tym, u których występuje sezonowość przychodów — wyjaśnia Zbigniew Błaszczyk, doradca podatkowy z kancelarii TAX-US.

Na czym oszczędzać

Od 2010 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące miejsca opodatkowania podatkiem VAT usług świadczonych na rzecz usługobiorców mających siedzibę poza Polską.

— Większość polskich przedsiębiorców świadczących usługi na rzecz kontrahentów spoza Polski wystawia faktury bez VAT. Podatek ten powinien zostać rozliczony, zgodnie z nowymi przepisami, przez usługobiorcę w miejscu jego siedziby. Dla polskich firm to znaczne ułatwienie w rozliczaniu oraz sposób na poprawę płynności finansowej z uwagi na brak obowiązku naliczania podatku przy sprzedaży jeszcze większej ilości usług — tłumaczy Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy w kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

Pod kątem ewentualnych oszczędności podatkowych nadal też przeanalizować zakres opodatkowania podatkiem od nieruchomości obiektów związanych z działalnością firmy.

Paweł Jabłonowski podkreśla, że niekiedy urzędnicy zbyt restrykcyjnie interpretują przepisy dotyczące naliczania tego podatku. Dlatego możliwe, że przedsiębiorca nienależnie płaci zbyt wysoki podatek.

Im szybciej, tym taniej

Jeśli przedsiębiorca planuje zakup lub leasing samochodu z homologacją ciężarową, warto by pośpieszył się z podjęciem tej decyzji. Możliwe, że tylko do końca roku będzie można odliczyć w pełnej wysokości podatek VAT naliczony przy zakupie lub leasingu samochodu.

— Dotyczy to aut spełniających kryteria określone w przepisach starej ustawy o VAT, tj. posiadających homologację ciężarową, z której wynika dopuszczalna ładowność większa niż 500 kg. Warto podkreślić, że nawet gdyby przepisy o możliwości odliczenia pełnego VAT w stosunku do samochodów ciężarowych weszły w życie od nowego roku, prawdopodobnie nadal będzie można odliczać 100 proc. kwoty VAT zawartej w ratach leasingu operacyjnego, jeśli umowę leasingu zawarto przed wejściem w życie ograniczeń — dodaje Paweł Jabłonowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu