Podatkowe władztwo w rękach samorządów

IWA
opublikowano: 17-01-2012, 00:00

Ustalanie stawek podatku od nieruchomości jest konstytucyjnym prawem gmin.

Możliwość kształtowania stawek podatku od nieruchomości przez gminy wynika z posiadania przez jednostki samorządu terytorialnego autonomii finansowej — wyjaśnił Maciej Grabowski, wiceminister finansów, posłance Annie Sobeckiej w odpowiedzi na jej interpelację. Posłanka pytała m.in., jaki wpływ mają one na wysokość tego podatku, zwracając przy tym uwagę na jego duże podwyżki w 2012 r. Jak pisała, krakowscy przedsiębiorcy od budynku o powierzchni 100 m kw. i 3-arowej działki zapłacą o 227 zł podatku więcej, z kolei w Łodzi od budynku firmowego o powierzchni 100 mkw.

— o 113 zł więcej, a za budynek o powierzchni 500 mkw. przedsiębiorca będzie musiał wyłożyć aż o 565 zł więcej. Wiceminister przypomniał, że stawki podatku od nieruchomości ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Na tej podstawie podatek od nieruchomości wzrósł w 2012 r. w stosunku do 2011 r. o 4,2 proc. Zgodnie z upoważnieniem ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rady gmin określają w uchwałach wysokośćstawek obowiązujących na ich terenach.

Stawki te nie mogą jednak przekroczyć ich górnych granic dla danego roku podatkowego. Radom gmin przysługują ustawowe kompetencje do różnicowania stawek podatku od nieruchomości dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania oraz uprawnienie do wprowadzania innych niż ustawowe zwolnień przedmiotowych z podatku od nieruchomości. Uprawnienia te wywodzą się z konstytucji, która określa zakres władztwa podatkowego samorządu terytorialnego będącego gwarancją samodzielności finansowej gminy. Od tego roku styczniowy termin zapłaty podatku od nieruchomości przedłużono do końca miesiąca. W poprzednich latach mijał 15 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu