Podatnicy dostali 70 mln zł odsetek za błędy fiskusa

Jarosław Królak
opublikowano: 20-08-2007, 00:00

Skarbówka się myli, skarbówka płaci. W tym półroczu zapłaciła 70 mln zł odsetek. Można powiedzieć — standardowo.

Skarbówka się myli, skarbówka płaci. W tym półroczu zapłaciła 70 mln zł odsetek. Można powiedzieć — standardowo.

Z danych uzyskanych w Ministerstwie Finansów wynika, że utrzymuje się trend spadkowy, jeśli chodzi o wypłatę odsetek, jakie uzyskują podatnicy za niezgodne z prawem decyzje urzędników skarbowych. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku, w konsekwencji wyroków sądów administracyjnych, fiskus był zmuszony oddać przedsiębiorcom i osobom fizycznym 70 mln zł odsetek. W całym 2006 r. było to 157 mln zł, a rok wcześniej 184 mln zł. Spadek jest widoczny, choć nie drastyczny.

W ocenie prof. Witolda Modzelewskiego, byłego wiceministra finansów, roczne kwoty wypłacanych przez fiskusa odsetek (oprocentowanie obecnie na poziomie 12 proc.) są na zbliżonym poziomie.

— Te sto kilkadziesiąt milionów złotych każdego roku to jest względnie stały koszt funkcjonowania wadliwej biurokracji skarbowej. To pokazuje skalę popełnianych błędów i że bardzo trudno jest je znacznie ograniczyć — mówi prof. Modzelewski.

O ile wysokość uzyskiwanych odsetek może satysfakcjonować, o tyle wygrywane odszkodowania w sądach są symboliczne. W 2006 r. za błędne decyzje skarbówki sądy przyznały podatnikom tylko 500 tys. zł (84 sprawy). Rok wcześniej było to 863 tys. zł, a w 2004 r. 481 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy