Podaż akcji TP SA dobiła indeksy

Paweł Kubisiak
28-05-2003, 00:00

We wtorek indeksy na GPW sukcesywnie powiększały stratę z otwarcia. Obroty nie były imponujące. Jednak pod koniec notowań, podobnie jak w poniedziałek, wartość transakcji gwałtownie wzrosła. Duże zlecenia na TP SA zwiększyły obrót do prawie 250 mln zł, z czego połowa przypadła na akcje operatora, którego wycena spadła o 3,2 proc. WIG20 spadł o 1,4 proc., do poziomu 1162,53 pkt. WIG stracił 1,1 proc., a jego wartość na zamknięciu wyniosła 14 937,20 pkt.

Polska giełda poddała się spadkowym trendom na rynkach europejskich, które pogrążył rosnący kurs wspólnej waluty. Indeksy ciągnęła w dół belgijsko-holenderska grupa finansowa Fortis, która odnotowała w pierwszym kwartale spadek zysku operacyjnego i ogromną stratę netto. Do kupna akcji nie zachęcały też doniesienia krajowe. Inwestorzy niecierpliwie czekali na efekt posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego, który rozpatrywał, czy ustawa o referendum jest zgodna z prawem. Nie doczekali się. TK ogłosił swój wyrok, zgodny z oczekiwaniami inwestorów i zwolenników wejścia do UE dopiero o godzinie 17.00. Rynek będzie miał szansę reakcji na to dopiero dziś.

Na dodatek gracze już tradycyjnie wstrzymywali się z inwestycjami przed ogłoszeniem decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która kończy dziś dwudniowe posiedzenie. Rynek spodziewa się kolejnej redukcji o 0,25 proc. Taka decyzja władz monetarnych nie powinna mieć wielkiego wpływu na dzisiejszy handel, bo jest już uwzględniona w cenach akcji.

Poza akcjami TP SA, spore zainteresowanie towarzyszyło papierom PKN Orlen i Budimexu. Obie spółki zanotowały niewielkie straty, choć można się spodziewać, że pozostaną w centrum zainteresowania inwestorów. PKN Orlen może być jednym z beneficjentów polskiej strefy w Iraku, dodatkowo waży się los udziału płockiego koncernu w prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej. Wyjątkowo duży obrót towarzyszył papierom Budimexu. Na dwa dni przed publikacją wyników skonsolidowanych. Budimex jest w gronie faworytów na kontrakty przy odbudowie Iraku.

Kolejne 3,6 proc. dodał do ostatnich wzrostów Szeptel. Spółka informowała wcześniej, że jej akcje skupuje szef rady nadzorczej Andrzej Piechocki i kierowana przez niego firma T. I. Dedal.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Podaż akcji TP SA dobiła indeksy