Czytasz dzięki

Podaż bez kropki nad i

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 02-06-2014, 17:56

Poniedziałkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się po mocnym tąpnięciu na piątkowym fixingu, które postawiło pod znakiem zapytanie dwie, mocne czwartkowe sesje.

 W efekcie na progu nowego tygodnia pojawiło się pytanie, czy podaż zdoła skorzystać z okazji i potwierdzi odzyskanie lokalnej przewagi, czy też popyt zdoła zanegować fatalny obraz rynku przecenionego 500-milionową podażą zmaterializowaną w końcu poprzedniego tygodnia.

W finale okazało się, iż zamazanie negatywnego obrazu jest trudne, gdy na rynku brakuje impulsów do gry, ale bykom udało się chociaż zneutralizować fatalna końcówkę poprzedniej sesji. W trakcie dnia podaż miała kilka okazji do zepchnięcia WIG20 pod ważny poziom 2431 pkt., ale za każdym razem okazywało się, iż w rejonie brakuje chętnych do oddawania akcji. W efekcie w końcówce sesji rynek potrafił przeciwstawiać się nawet spadkom w otoczeniu, gdzie amerykański S&P500 notował przeceną a niemiecki DAX kolejny raz sygnalizował, iż w rejonie 10000 pkt. podaż robi się aktywniejsza. Podsumowaniem dnia jest wzrost obrotów na fixingu, który tym razem grał w popytowym obozie. Po skokowym przesunięciu na północ WIG20 zakończył dzień rosnąc o 0,4 procent z obrotem zbliżonym do 460 mln złotych.

Zamknięcie dnia na poziomie 2440 pkt. oznacza, iż rynek cały czas balansuje na granicy połamanego trendu spadkowego i próbuje podtrzymać sygnały kupna, które pojawiły się na mocnej sesji z 23 maja. Niestety w trakcie najbliższych sesji należy liczyć się z większą dawką technicznego szumu, którego genezą będą światowe reakcje na dane makro – zwłaszcza za amerykańskiego rynku pracy - i decyzję Europejskiego Banku Centralnego o kształcie pomocy gospodarce strefy euro. Częścią układu sił będzie również posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która musi odnieść się do sprzecznych sygnałów z gospodarki i rynkowych spekulacji, iż stabilna polityka monetarna może wymagać korekty i to w kierunku przeciwnym niż oczekiwała to większość obserwatorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane