Podaż pieniądza wzrosła w maju o 16,6 proc. r/r - analitycy

opublikowano: 13-06-2007, 15:56

(ISB) Podaż pieniądza M3 wzrosła w maju mniej dynamicznie niż w kwietniu. Wzrost ten był napędzały depozyty przedsiębiorstw i samorządów, a ograniczały - spadek depozytów gospodarstw domowych i pieniądza gotówkowego w obrocie, uważają analitycy.

Sześciu ekonomistów ankietowanych przez agencję ISB oczekuje, że podaż M3 wzrosła w kwietniu o 15,0-17,6% przy średniej 16,6% r/r.

W kwietniu wskaźnik M3 wzrósł o 17,7% r/r i wyniósł 498,43 mld zł.

"Szacujemy, że roczna dynamika depozytów gospodarstw domowych spadła w maju do 8,1% z 9,1% w kwietniu, a dynamika depozytów przedsiębiorstw obniżyła się do 26% z 30,2% w kwietniu" - uważa Karolina Bujok, analityczka PKO BP.

"Prognozujemy, że w maju nastąpił dalszy wzrost akcji kredytowej gospodarstw domowych, a także - w mniejszym stopniu - firm" - dodała.

Według PKO BP, dynamika kredytów dla ludności utrzymała się na kwietniowym poziomie 38,9% r/r, dynamika kredytów dla firm również nie zmieniła się w stosunku do poprzedniego miesiąca i wyniosła 18,7% r/r.

Narodowy Bank Polski (NBP) poda dane o podaży pieniądza za maj w czwartek, 14 czerwca, o godz. 14:00. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Podaż pieniądza wzrosła w maju o 16,6 proc. r/r - analitycy