Podkarpacie współorganizuje II Forum Inteligentnego Rozwoju

Materiał partnera
opublikowano: 22-10-2017, 22:00

Zrównoważony i inteligentny rozwój Polski — o tym będą dyskutowali cenieni eksperci podczas II Forum Inteligentnego Rozwoju. Województwo podkarpackie jest jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia.

— Cieszymy się, że to na Podkarpaciu odbywa się II Forum Inteligentnego Rozwoju. To nie przypadek, bo to właśnie nasz region przoduje w dynamice wskaźników innowacyjności. Niemal połowę pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego WP przeznaczyliśmy na cztery z jedenastu celów wskazanych przez Komisję Europejską: innowacje i prace badawczo-rozwojowe, technologie informacyjno-komunikacyjne, konkurencyjność małych i średnich firm oraz niskoemisyjność gospodarki.

Doskonale rozumiemy, że tylko dzięki postawieniu na innowacyjny rozwój możemy przeskoczyć pewne etapy rozwoju i szybciej awansować w zestawieniach najbogatszych regionów w kraju i w UE — podkreśla Władysław Ortyl, marszałek województwa. Od 2 lat Podkarpacie ma regionalną strategię innowacjina lata 2014-20 (Strategia RIS3), której przyświeca idea inteligentnych specjalizacji. Głównymi filarami rozwoju regionu są przemysł lotniczy i kosmiczny. — Funkcjonuje u nas niemal 170 firm z tych branż. Zatrudniają prawie 25 tys. osób. Łączna wartość sprzedaży wyniosła w 2016 roku równowartość 2 mld dolarów, a w firmach Doliny Lotniczej zainwestowano 1,5 mld dolarów.

Produkty tej branży wytwarzane w regionie są montowane w statkach powietrznych światowej czołówki — dodaje marszałek województwa. Region opiera przyszłość na sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym. Stawia też na przemysł motoryzacyjny — trudno znaleźć na świecie marki aut, w których produkcji nie miałyby udziału firmy z Podkarpacia. Siła branży budowana jest na tradycji i kadrach inżynierskich.

— Nasz rozwój chcemy oprzeć na całości działań, które są określane jako „jakość życia”. Składają się na nią rolnictwo i produkcja żywności biologicznej i zdrowotnej, produktyregionalne i tradycyjne, zrównoważona i odpowiedzialna turystyka, zdrowie — kliniki, sanatoria, domy seniora — oraz ekotechnologie: odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, inteligentne budynki — wyjaśnia Władysław Ortyl.

Województwo podkarpackie jest współorganizatorem II Forum Inteligentnego Rozwoju. Stało się to możliwe dzięki wsparciu z funduszy unijnych dla przedsięwzięcia „Promocja gospodarcza województwa podkarpackiego” realizowanego w ramach RPO WP 2014-2020.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu