Podkarpacka KAS wykryła "karuzelę podatkową" na kwotę ponad 60 mln zł

  • PAP
opublikowano: 06-03-2018, 13:01
aktualizacja: 06-03-2018, 13:05

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpacia wykryli mechanizm „karuzeli podatkowej” w obrocie benzyną i olejem napędowym. Skarb Państwa mógł stracić na procederze ponad 60 mln zł-poinformowała PAP we wtorek st. rachm. Edyta Chabowska z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Jedną z firm zamieszaną w mechanizm „karuzeli podatkowej” była spółka z woj. mazowieckiego. „Pracownicy Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu wobec tej spółki przeprowadzili sześć postępowań kontrolnych. Zakończyły się one wydaniem rozstrzygnięć, w efekcie których stwierdzono, że spółka nie prowadziła działalności gospodarczej, a jedynie wprowadzała do obrotu fikcyjne faktury VAT” – dodała.

Na wystawianych fakturach VAT jako przedmiot obrotu wykazano benzynę i olej napędowy. „Towar pochodzący z terenu państw bałtyckich i Niemiec trafiał w ramach wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów na rynek krajowy, a w dalszej kolejności za pośrednictwem szeregu znikających podatników oraz buforów do wielu podmiotów krajowych” – wyjaśniła.

W grupie podmiotów, które brały udział w obrocie fakturami VAT, spółka, którą skontrolowali pracownicy KAS z Przemyśla, pełniła rolę bufora. „Firma ta naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia z tytułu podatku na kwotę ponad 60 mln złotych” – zaznaczyła.

W wykryciu nielegalnego procederu, pracownicy podkarpackiej KAS współpracowali organami ścigania. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu