Podkarpackie: 30 mln zł na szkolenia podnoszące kompetencje zawodowe

  • PAP
opublikowano: 10-09-2019, 15:54

Rozpoczął się drugi etap konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, którego budżet wynosi w sumie 30 mln zł. W ramach konkursu osoby m.in. z powiatu rzeszowskiego, łańcuckiego i leżajskiego będą mogły same wybrać kurs, dzięki któremu podniosą swoje kompetencje zawodowe.

Jak poinformował PAP dyrektor WUP Tomasz Czop, ogłoszony jeszcze w ubiegłym roku konkurs jest wyjątkowy, bo to uczestnik samodzielnie będzie decydował o tym, jakie szkolenie chce odbyć.

„W do tej pory w realizowanych przez nas konkursach wsparcie było ograniczone do szkoleń zaproponowanych przez wnioskodawców i chociaż zaplanowane kursy stanowiły odpowiedź na potrzeby regionalnego rynku pracy, to nie zawsze osoby zainteresowane podnoszeniem kwalifikacji znajdowały odpowiedni dla siebie kurs” – dodał.

Dlatego, jak podkreślił Czop, urząd zmodernizował system realizacji wsparcia dla osób, które chcą podnieść swoje kwalifikacje.

Dyrektor WUP przypomniał, że pod koniec ubiegłego roku wybrani zostali lokalni operatorzy, w czterech subregionach Podkarpacia, którzy będą obsługiwali uczestników i udzielali im wsparcia. Ale, jak podkreślił Czop, to uczestnik samodzielnie będzie decydował o zakresie, terminie oraz wykonawcy kursu lub szkolenia.

Teraz w subregionie obejmującym powiaty rzeszowski (grodzki i ziemski), łańcuckie, dębicki, leżajski i ropczycko-sędziszowski rozpoczął się drugi etap konkursu.

Czop powiedział, że osoby, które ukończyły 18. rok życia i mieszkają na terenie tych powiatów i są zainteresowane zdobyciem, uzupełnieniem lub podniesieniem kwalifikacji zawodowych mogą zgłaszać się do wybranych operatorów. Są nimi Centrum Doradztwa Gospodarczego w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Inwencja”. Zgłaszać się można do najbliższego piątku.

„Do operatorów zgłaszać się mogą również osoby spoza tych powiatów, ale tylko w takim przypadku, jeśli wybrany przez nich kurs odbywa się w tym subregionie” – wyjaśnił. Według Czopa w konkursie udział weźmie minimum 2,4 tys. osób.

Uczestnik, który zakwalifikuje się do projektu będzie wybierał wykonawcę szkolenia w pierwszej kolejności spośród instytucji zarejestrowanych w Bazie Usług Rozwojowych prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. „Dzięki temu wsparcie, które otrzymają uczestnicy będzie wysokiej jakości” – stwierdził Czop.

Dodał, ze szkolenia realizowane przez uczestników powinny kończyć się egzaminem i prowadzić do uzyskania „konkretnych kwalifikacji potwierdzonych rozpoznawalnym w branży certyfikatem lub dokumentem potwierdzającym uprawnienia”.

Maksymalny koszt kursu dla jednego uczestnika może wynieść nawet do 8 tys. zł w uzasadnionych przypadkach, natomiast wkład własny uczestnika będzie wynosił 10 proc. kosztów szkolenia.

W sumie rzeszowski WUP na wsparcie dla osób dorosłych zainteresowanych podniesieniem swoich kwalifikacji zawodowych przeznaczył 30 mln zł, pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego 2014-2020. Na całym Podkarpaciu z tego typu szkoleń skorzysta ok. 8 tys. osób.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy