PODKARPACKIE

WK
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

Liczba ludności (mln) 2,1

Udział województwa w PKB (proc.) 3,8

Średnia płaca (zł) 2812,8

Zarejestrowani bezrobotni (tys.) 135,6

Stopa bezrobocia (proc.) 15,1

Zarejestrowane podmioty gospodarcze (tys.) 148,9

Nowe podmioty gospodarcze zarejestrowane I-VI 2010 (tys.) 8,0

Nakłady inwestycyjne (mld zł) 8,5

Liderzy i ich Punktacja

1 Nowy Styl 100,000

2 Asseco Poland 91,194

3 WSK PZL Rzeszów 86,016

4 Huta Szkła Jarosław 82,762

5 Huta Stalowa Wola 77,611

6 Krośnieńskie Huty Szkła Krosno 73,106

7 Hortino ZPO-W Leżajsk 64,022

8 Pamo-Plast 61,741

9 Transsystem 61,265

10 Grupa Żywiec Browar w Leżajsku 59,461

1Kompleksowa oferta Grupy Nowy Styl — meble, siedziska — od lat zaspokaja potrzeby klientów na całym świecie. Ponad 60 proc. produkcji trafia na eksport do 60 krajów na sześciu kontynentach.

Magdalena Tokarczyk-Cyran

dyrektor marketingu Grupy Nowy Styl

W 1992 r. właściciele firmy — bracia Krzanowscy (na zdjęciu) zdecydowali się produkować wyroby, które nie były wytwarzane wówczas przez żadną inną firmę w Polsce — krzesła biurowe. Po zdobyciu mocnej pozycji w kraju postanowiliśmy rozwijać sprzedaż eksportową. Najpierw zaatakowaliśmy rynki krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W krótkim czasie zapewniliśmy sobie pozycję lidera w tym regionie. W 1996 r. wysłaliśmy pierwszą partię wyrobów do Europy Zachodniej, do Francji. Musieliśmy jednak dokonać wielu zmian związanych z kontrolą jakości, pakowaniem, serwisem itp. Dzięki nim mogliśmy odważniej wchodzić na inne rynki.

Nowy Styl prowadzi liczne działania charytatywne. Szczególne wsparcie okazuje instytucjom i stowarzyszeniom pracującym z dziećmi i dla dzieci. Fundujemy też stypendia dla wychowanków domów dziecka, którzy kontynuujących naukę na studiach.

2Dzisiejsza Asseco Poland powstała w wyniku połączenia czterech firm: Asseco Poland, ABG, Prokom Software i Softbanku. Od marca 2008 spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Marek Panek

wiceprezes Asseco Poland

Historia Asseco to proces szybkich zmian i dostosowywania do potrzeb rynku. Nie obyło się bez kilku przełomowych momentów. Bardzo istotnym wydarzeniem było wejście na GPW w Warszawie. Fuzje z firmami Prokom Software, Softbank i ABG pozwoliły zaś na integrację najlepszej wiedzy i doświadczenia polskiego rynku IT i stworzenie największej firmy informatycznej w tej części Europy. Krokiem milowym była także ubiegłoroczna akwizycja czołowej izraelskiej spółki informatycznej Formula Systems, która jest notowana na NASDAQ. Teraz grupa Asseco jest obecna nie tylko w Europie, lecz także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Kanadzie.

3Firma WSK PZL Rzeszów zajmuje się produkcją komponentów lotniczych. Prowadzi też działalność projektowo-badawczą, remontowo-serwisową i usługową. Przedsiębiorstwo zatrudnia 3600 osób. W 2002 r. przejął je amerykański koncern United Technologies.

Marek Darecki

prezes WSK PZL Rzeszów

Podkarpacie to region o bogatych tradycjach lotniczych, w które wpisuje się działalność PZL Rzeszów. Do gorszych okresów dla firmy należał kryzys lat 90., kiedy nagle straciła większość swojego rynku. Wysiłki pracowników i kadry zarządzającej pozwoliły firmie przetrwać, ale do sukcesu potrzeba rozwoju, a do rozwoju środków, technologii i rynku. To właśnie firma otrzymała wraz z zakupem jej akcji przez United Technologies.

Staramy się też wspierać lokalną społeczności poprzez projekty skierowane na rozwój systemu kształcenia, aby sprostał rosnącemu zapotrzebowaniu na wysokiej jakości kadry dla przemysłu wysokich technologii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy