Czytasz dzięki

Podkomisja ds. SKOK o spółkach powiązanych z kasami

PAP
opublikowano: 01-06-2015, 18:34

Liczba podmiotów działających w ramach grupy SKOK jest wysoka, co wpływa na brak przejrzystości całej struktury - mówił podczas poniedziałkowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. SKOK wiceprzewodniczący KNF Wojciech Kwaśniak.

Z kolei prezes Kasy Krajowej SKOK Rafał Matusiak przekonywał, że kasy korzystają na współpracy z podmiotami gospodarczymi, które je obsługują.

Tematem poniedziałkowego posiedzenia podkomisji była właśnie informacja na temat kosztów i korzyści ze spółek obsługujących system spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, w których Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa posiadała lub nadal posiada udziały.

Informację o tych spółkach przedstawił posłom prezes Kasy Krajowej SKOK Rafał Matusiak. "Poziom korzyści, które SKOK-i uzyskały z szeroko rozumianej współpracy ze spółkami, obsługującymi system SKOK są wyższe od kosztów podniesionych na zakup usług i produktów przez nie oferowanych" - przekonywał.

Jedną z takich spółek jest zarejestrowany w Luksemburgu SKOK-Holding, w którym Kasa Krajowa nadal posiada udziały. "Celem funkcjonowania tej spółki jest porządkowanie struktury powiązań kapitałowych systemu SKOK oraz kontrola i rozwój podmiotów nadzorowanych przez SKOK-Holding" - tłumaczył Matusiak.

Zaznaczył, że Kasa Krajowa ma prawo do przypadającej na jej część udziałów dywidendy. Dopytywany jednak potem przez posłów, czy KK SKOK otrzymuje dywidendę ze SKOK-Holding, proporcjonalną do udziałów, nie odpowiedział wprost. Z wypowiedzi pełnomocnika prawnego Kasy Krajowej wynikło natomiast, że SKOK-Holding właśnie dlatego zarejestrowany jest w Luksemburgu, że prawo tego kraju nie nakłada ścisłego obowiązku wypłacania dywidendy proporcjonalnej do posiadanych udziałów.

Innym podmiotem, w którym Kasa Krajowa ma udziały jest Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK, oferująca ubezpieczenia o charakterze majątkowym. Uczestniczy także w stabilizacji finansowej kas, udzielając Kasie Krajowej pożyczki - wyjaśniał Matusiak. Kolejne spółki powiązane niegdyś kapitałowo z KK SKOK - relacjonował - to m.in. Apella, Eko Holiday, Asekuracja.

Prezes informował, że koszty zakupu towarów lub usług przez Kasę Krajową w powiązanych podmiotach to 157 mln zł w roku 2013 i 133 mln zł w roku 2014. Przychody kas osiągnięte ze współpracy ze spółkami powiązanymi, to, według Matusiaka, ponad 155 mln zł. "To stanowi bardzo istotna pozycję w ich przychodach" - przekonywał.

"Poszczególne spółki, generując zyski, powiększają należną Kasie Krajowej dywidendę, która jest obecnie wykorzystywana na stabilizowanie poszczególnych kas" - dodał prezes Kasy Krajowej SKOK.

Z kolei obecny na posiedzeniu podkomisji wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak przyznał, że ten model, w ramach którego Kasa Krajowa SKOK ma wielorakie powiązania z różnymi podmiotami gospodarczymi, budzi zastrzeżenia nadzorcy. Bo powiązania są liczne i nieprzejrzyste.

Podkreślał, że w 2014 roku w ramach grupy SKOK działalność prowadziło 57 podmiotów, w tym 26 było powiązanych "bezpośrednio, pośrednio lub personalnie" z Kasą Krajową SKOK. Natomiast w samym portfelu SKOK-Holding było 13 podmiotów gospodarczych - dodał Kwaśniak.

Z analizy funkcjonowania tych podmiotów, dokonanej przez KNF wynika m.in., że w 2012 roku wynagrodzenia osób wchodzących w skład organów 12 spółek z tej grupy wyniosły ok. 17 mln zł. Członkowie władz 13 spółek powiązanych ze SKOK-Holding otrzymały natomiast wynagrodzenia na kwotę 12 mln zł - informował Kwaśniak. Z kolei zysk kilkunastu podmiotów powiązanych ze SKOK za 2012 roku wyniósł ok. 113 mln zł. "Same w sobie te podmioty są dość efektywne" - przyznał wiceszef KNF.

Przypomniał, że jednocześnie w pierwszym sprawozdaniu kas po objęciu nadzorem przez KNF, w styczniu 2013 roku, 26 kas wykazywało stratę bieżącą lub stratę z lat ubiegłych. Z kolei pod koniec 2013 roku 34 na 55 działających SKOK-ów wykazywało straty z działalności.

Kwaśniak dodał, że w kolejnych latach kontrola Kasy Krajowej nad spółkami powiązanymi została osłabiona, po nadzór nad nimi został powierzony głównie zarejestrowanej w Luksemburgu SKOK-Holding.

Na początku posiedzenia podkomisja, na wniosek posła PiS Jerzego Szmita, postanowiła zaprosić na jedno z kolejnych posiedzeń prezesa SKOK im. Franciszka Stefczyka.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane