Podkomisja VAT: twórcy i artyści nie zostaną objęci podatkiem VAT

opublikowano: 23-05-2007, 16:44

Twórcy i artyści nie zostaną objęci podatkiem VAT - wynika z poprawki do projektu nowelizacji ustawy o VAT, popartej w środę przez specjalną sejmową podkomisję. Posłowie opowiedzieli się za pozostawieniem w  przepisach o VAT obecnie obowiązującej definicji działalności gospodarczej.

Oznacza to, że z projektu nowelizacji zniknie proponowana przez rząd zmiana definicji, która wzbudzała największe zastrzeżenia ekspertów podatkowych.

"W trakcie prac podkomisji powstały obawy, że VAT-em zostaną objęte różnego typu umowy, które dotychczas nie podlegały temu obowiązkowi, np. artystów i twórców. W trakcie dyskusji doszliśmy do wniosku, że najlepszym wyjściem jest pozostawienie bez zmian obecnego stanu rzeczy. Dzięki temu wszystkie obawy znikają" - powiedział podczas posiedzenia podkomisji jej przewodniczący, Ryszard Wawryniewicz (PiS).

Jego propozycję poparli przedstawiciele wszystkich klubów poselskich. Jak powiedziała dziennikarzom Krystyna Skowrońska (PO), posłom udało się też uzyskać akceptację rządu, który zapowiedział, iż nie będzie wnosił sprzeciwu. "Odrzucenie propozycji rządu oznacza, że art. 15 ustawy o VAT pozostaje bez zmian" - powiedział wiceminister finansów Jacek Dominik.

Odrzucone przez podkomisję rozwiązania przewidywały, że wykonywana praca nie byłaby działalnością gospodarczą, jeśli pracownik spełniłby łącznie trzy warunki: odpowiedzialność za rezultat wykonanej czynności ponosi zleceniodawca; czynności są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zleceniodawcę; osoba fizyczna, czyli zleceniobiorca, nie ponosi ryzyka gospodarczego wykonywanej czynności. Jeśli jeden z tych warunków nie zostałby spełniony, np. wykonawca nie pracowałby pod kierownictwem zleceniodawcy, musiałby zapłacić VAT.

Jednak wcześniej Sejm zmienił już definicję działalności gospodarczej w ustawie o podatkach PIT i CIT. Zdaniem Skowrońskiej, nie będzie to powodować problemów.

Posłowie nie zgodzili się też w środę na obniżenie VAT-u na ubrania dziecięce z 22 do 7 proc., co zaproponował wcześniej Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Nasze Dziecko". Obecnie obowiązuje w Polsce 7-proc. stawka VAT na ubrania niemowlęce i 22- proc. na ubrania dziecięce. Pomysłodawcy tych zmian chcieli wspierać politykę prorodzinną przez wprowadzenie stawki 7 proc. na wszystkie ubrania dziecięce. Jednak zdaniem Ministerstwa Finansów, byłoby to niezgodne z prawem UE.

Przy sprzeciwie resortu finansów podkomisja poparła poprawkę dotyczącą zmiany miejsca świadczenia usług, polegających na organizacji targów i wystaw. Usługi te mają być opodatkowane w miejscu siedziby firmy lub w miejscu świadczenia usług. Zarówno ministerstwo, jak też eksperci podatkowi uznali te propozycje za sprzeczne z prawem UE. "Oznacza to albo podwójne opodatkowanie, albo brak opodatkowania" - ostrzegał wiceminister Dominik.

Podkomisja zakończyła w środę rozpatrywanie poprawek do projektu. Na następnym posiedzeniu Sejmu, planowanym na 12-15 czerwca, ma przedstawić sprawozdanie.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Podkomisja VAT: twórcy i artyści nie zostaną objęci podatkiem VAT