Podkomisje finansów i infrastruktury zajmą się zwrotem VAT

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-01-2005, 17:24

W wyniku nacisku opinii społecznej połączone sejmowe komisje finansów i infrastruktury zajmą się sprawozdaniem podkomisji pracującej nad poselskim projektem ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - poinformowali we wtorek członkowie tej podkomisji Barbara Marianowska (PiS) i Zbigniew Janowski (SLD).

W wyniku nacisku opinii społecznej połączone sejmowe komisje finansów i infrastruktury zajmą się sprawozdaniem podkomisji pracującej nad poselskim projektem ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - poinformowali we wtorek członkowie tej podkomisji Barbara Marianowska (PiS) i Zbigniew Janowski (SLD).

 Marianowska i Janowski uczestniczyli we wtorek w konferencji prasowej zorganizowanej przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan, której tematem były prace nad ustawą o zwrocie podatku VAT na materiały budowlane inwestorom indywidualnym Pierwsze czytanie projektu ustawy w połączonych komisjach, ma odbyć się 20 stycznia.

Zdaniem Marianowskiej, do tej pory prace nad projektem "były torpedowane, bo rząd Marka Belki nie chce zgodzić się na zwrot różnicy podatku VAT na materiały budowlane, który w związku z wejściem do UE wzrósł z 7 do 22 proc." Posłowie PiS i SLD podkreślali, że prace nad projektem zakończono 9 września ub. roku, a dopiero teraz zapadła decyzja o skierowaniu go na posiedzenie połączonych komisji finansów i infrastruktury.

Marianowska i Janowski przypomnieli, że w czasie dyskusji nad konsekwencjami przyjęcia nowych uregulowań, przedstawiciele rządu Leszka Millera, m.in. ówczesny wicepremier Marek Pol, zapewniali, że rząd nie chce zarabiać na budownictwie mieszkaniowym. Zdaniem posłów podkomisji, po zmianie rządu nastąpiła jednak zmiana stanowiska w tej sprawie. Tymczasem, jak podkreśliła Marianowska, sytuacja budownictwa mieszkaniowego w Polsce jest dramatyczna. "1,5 mln ludzi nie ma własnego mieszkania, 4 mln Polaków mieszka w warunkach przeludnienia, a średnia pensja krajowa wystarcza na pokrycie 0,7 - 0,8 proc. wartości metra kwadratowego mieszkania" - powiedziała posłanka PiS.

Obecny na konferencji Prezes Związku Pracodawców - Producentów Materiałów Budowlanych Ryszard Kowalski powiedział, że 22-proc. stawka VAT w budownictwie powoduje wzrost szarej strefy i w konsekwencji państwo traci na tym dochody. Realizacja zapisów poselskiego projektu kosztowałaby budżet państwa do 30 czerwca 2008 r. ok. 300 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane