Podlasie: 14 mln zł dla nowych firm

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 17-10-2016, 22:00

Mieszkańcy regionu jeszcze w tym roku będą mogli starać się o unijne granty z RPO na założenie swojego biznesu.

Urząd Marszałkowski w Białymstoku wybrał podmioty, które będą rozdzielać dotacje na rozkręcenie działalności gospodarczej w Podlaskiem. Są to: Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, Polskie Centrum Edukacji i Analiz Ordo, Izba Przemysłowo- -Handlowa w Białymstoku, Fundacja Science Point oraz Lokalna Grupa Działania Nasza Suwalszczyzna. Unijne wsparcie dla osób, które mają pomysł na biznes, ale nie wiedzą, jak go wdrożyć w życie, przewiduje działanie 2.3. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPO WP). Do rozdania jest w sumie około 14 mln zł.

— Ze wsparcia mogą korzystać jedynie osoby bezrobotne, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy — podkreśla Elżbieta Romańczuk, dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. O fundusze unijne w poszczególnych subregionach województwa podlaskiego będzie można powalczyć jeszcze w tym roku.

— Przyznanie dotacji zostanie poprzedzone szkoleniami umożliwiającymi uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz wsparciem doradczym i pomocą prawną — wyjaśnia Elżbieta Romańczuk.

Uczestnicy szkoleń będą musieli przygotować biznesplany. Najlepsi mogą liczyć na 23 tys. zł dotacji. Ponadto, firmy w ciągu pierwszego półrocza działania będą mogły dostać wsparcie na opłaty związane z jej prowadzeniem. W ostatnich ośmiu latach unijne granty na założenie biznesu w Podlaskiem otrzymało 1,2 tys. osób. W ramach regionalnego programu na lata 2014- -20 dla firm rozpoczynających działalność zarezerwowano pulę 40 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu