Podlasie: 33 mln EUR na dotacje z UE

SACH
opublikowano: 27-10-2011, 00:00

Innowacje, obiekty turystyczne, energia odnawialna — na to będzie można wziąć unijną kasę.

Za sprawną realizację Regionalnych Programów Operacyjnych Unia Europejska obiecała województwom dodatkową pulę z tzw. Krajowej Rezerwy Wykonania.

Ta zachęta tak zmotywowała regiony, że ostatecznie wszystkie załapały się na listę płac. Podlaskie dostało 36 mln EUR. Dwa miesiące przed końcem roku zarząd województwa zdecydował, że niemal w całości zostanie przeznaczona na dotacje (tylko 3 mln EUR pójdą na inny cel — pomoc dla gminy Łapy). Jednocześnie zarząd ustalił harmonogram konkursów.

— Przedsiębiorcy dostaną wsparcie, m.in. w konkursach na innowacyjne inwestycje i budowę obiektów turystycznych. Nie zapomnimy także o środkach na poręczenia i pożyczki dla mikro-, małych i średnich firm — mówi Urszula Mirończuk, główny specjalista Departamentu Zarządzania RPO podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Pierwszy konkurs ruszy jeszcze w listopadzie lub grudniu. O 8 mln EUR będą mogły się ubiegać firmy z branży turystycznej. W konkursie będą premiowane inwestycje na terenach atrakcyjnych turystycznie, np. w uzdrowiskach i gminach położonych na obszarach Natura 2000. Przyszły rok rozpocznie się konkursem o dotacje na wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw. Promowane będą innowacje i projekty z nowymi miejscami pracy. Z kolei we wrześniu i październiku ruszy nabór na poręczenia i pożyczki.

— Budżety kolejnych konkursów będą ustalane z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Pula z Krajowej Rezerwy Wykonania może być jeszcze wzmocniona o niewykorzystane środki z wcześniejszych konkursów — mówi Izabela Smaczna- -Jórczykowska, główny specjalista Departamentu Zarządzania RPO podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SACH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu