PODLASKIE

WK
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

Liczba ludności (mln) 1,2

Udział województwa w PKB (proc. ) 2,3

Średnia płaca (zł) 2931,4

Zarejestrowani bezrobotni (tys.) 58,7

Stopa bezrobocia (proc.) 12,3

Zarejestrowane podmioty gospodarcze (tys.) 89,7

Nowe podmioty gospodarcze zarejestrowane I-VI 2010 (tys.) 5,3

Nakłady inwestycyjne (mld zł) 4,6

Liderzy i ich Punktacja 1 Pronar Narew 100,000

2 Spółdzielnia Mleczarska Mlekowita 83,634

3 Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol 75,664

4 Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy 42,286

5 Maksbud Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe 40,068

6 Pfleiderer Grajewo 35,328

7 Moniecka Spółdzielnia Mleczarska 34,621

8 Metal-Fach 33,939

9 Firma Prywatna Koja Janina Konopka 33,146

10 Zakłady Produkcji Kruszyw Rupińscy 29,978

1Pronar z siedzibą w Narwi jest największym krajowym producentem przyczep, ciągników, sprzętu do zbioru zielonek i sprzętu komunalnego. Ma kilka fabryk w województwie podlaskim m.in. w Narwi, Strabli i Narewce.

Tadeusz Ustyniuk

dyrektor ds. marketingu i sprzedaży Pronaru

Pronar zatrudnia blisko 1,7 tys. osób, a ta liczba zwiększy się, bo plany inwestycyjne firmy zakładają otwarcie kolejnych zakładów wyspecjalizowanych w konkretnym segmencie maszyn. Siła marki z Pronar to przede wszystkim profesjonalizm i zaangażowanie pracowników i kadry kierowniczej, nowoczesne metody produkcji, najwyższe standardy jakości oraz bogaty i oryginalny asortyment. Pronar dba o sprawy socjalne załogi, zapewniając m.in. wyżywienie i napoje, karnety i bilety na imprezy o charakterze kulturalnym i sportowym, organizując m.in. bale karnawałowe, zabawy dla dzieci itp.

Spółka Pronar wspiera także sport w województwie podlaskim i w samej Narwi, przekazuje darowizny na rzecz Kościoła Katolickiego i Cerkwi Prawosławnej. Uczestniczy ponadto we współfinansowaniu regionalnych przedsięwzięć artystycznych, ma także własny zespół muzyczny.

2Mlekovita to mleczarska grupa kapitałowa ze stuprocentowym kapitałem polskim. Tworzą ją zakłady przetwórstwa i dystrybucji wyrobów mleczarskich. Centrala firmy znajduje się w Wysokiem Mazowieckiem.

Dariusz Sapiński

prezes spółki Mlekovita

Dzięki naszej obecności Wysokie Mazowieckie okrzyknięto "Stolicą polskiego mleczarstwa". Nie bez znaczenia jest także dynamiczny rozwój Mlekovity i inwestycje, które są potrzebnie nie tylko nam, ale także miastu i całemu regionowi. Zwiększając zdolności produkcyjne firmy, zwiększamy też produkcję mleka, co oznacza wzrost dochodów naszych rolników.

Jako największy pracodawca regionu tworzymy nowe i bezpieczne miejsca pracy, o czym świadczy tytuł "Pracodawca — organizator pracy bezpiecznej", przyznany spółce przez Państwową Inspekcję Pracy w Białymstoku. Zaangażowanie społeczne Mlekovity docenił też miesięcznik "Forbes", który zorganizował lokalny ranking firm odpowiedzialnych społecznie.

Na podkreślenie zasługuje także bardzo dobra współpraca samorządów lokalnych z oddziałami Mlekovity w całym kraju. Należy szczególnie podkreślić dobre relacje z samorządami miasta Lubawa, gminy Iława, Działdowa, Pilicy, Brzeska, Zakopanego i Kluczborka.

3Mlekpol to największa w Polsce spółdzielnia mleczarska. Istnieje od 35 lat. Zalicza się do grona dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Znana jest głównie dzięki markom Łaciate, Milko i Mazurski Smak. Siedziba firmy mieści się w Grajewie.

Edmund Borawski

prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol

Mlekpol ma największą bazę surowcową w kraju — skupuje około 12 proc. krajowej produkcji mleka od ponad 14 tys. dostawców. Zbudowanie takiej bazy i jej utrzymanie to połowa sukcesu naszej spółdzielni, ale przede wszystkim rolników, którzy spełniają wyśrubowane wymagania dopuszczające mleko do produkcji. Drugą połową jest innowacyjność i rozwój technologiczny poszczególnych zakładów. Spółdzielnia uruchomiła nowoczesny ośrodek innowacyjno-wdrożeniowy, który podnosi jakość produktów i przygotowuje nowe wyroby do wprowadzenia na rynek.

Ważnym elementem decydującym o pozycji spółdzielni Mlekpol na rynku jest potencjał ludzki. Inwestowanie w rozwój kadr jest jednym z priorytetów spółdzielni. Dowodem na to jest przyznany Mlekpolowi kilka dni temu tytuł "Solidny Pracodawca Podlasia" w konkursie zaliczanym do najbardziej prestiżowych ogólnopolskich projektów w dziedzinie zarządzania personelem. Tytuł ten został po raz pierwszy przyznany spółdzielni mleczarskiej w 6-letniej historii konkursu.

SM Mlekpol to również firma aktywnie angażująca się w działania na rzecz społeczności lokalnej. Dowodem uznania dla tych działań jest przyznany spółdzielni tytuł "Firma Dobrze Widziana". Mlekpol współpracuje również z Fundacją Jurka Owsiaka w programie "Policz się z cukrzycą" — na opakowaniach produktów zamieszcza informacje z tak zwanymi zamiennikami dla diabetyków. Ponadto firma jest zaangażowana w programy picia mleka w szkołach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy