Podlaskie firmy dostaną 9 mln zł na innowacje

PAP/DI
aktualizacja: 13-03-2017, 16:49

Ok. 9 mln zł z Unii Europejskiej na zakup licencji czy wyników prac badawczo-rozwojowych mogą zdobyć podlaskie firmy w ramach granów na innowacje. Będzie je przyznawać Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku.

Jedna firma może uzyskać 100 tys. zł dofinansowania. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-20.

Granty mają pomóc firmom zrealizować różne nieinwestycyjne przedsięwzięcia, które przyczynią się do rozwoju przedsiębiorstw - poinformował Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (PFRR). Większą konkurencyjność mają zyskać dzięki np. wzrostowi sprzedaży, większym zyskom, zatrudnieniu, nowym produktom, usługom czy wdrożeniu nowych technologii. Granty mają pomóc zrealizować te cele np. poprzez ochronę patentową, zakup patentów, audyt stosowanych w firmie technologii.

Na pomoc mogą liczyć mikro- małe i średnie firmy z tych sektorów gospodarki, które w jakikolwiek sposób wiążą się z tzw. inteligentnymi specjalizacjami województwa podlaskiego (m.in. przemysł rolno-spożywczy, metalowo-maszynowy, szkutniczy, medyczny, ekoinnowacje). 

Jak mówił Marek Dźwigaj z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, preferowane w konkursie są te firmy, które będą się ubiegać o środki na wsparcie innowacyjności po raz pierwszy. Dofinansowanie wynosić ma od 70-85 proc. wartości, nie więcej niż 100 tys. zł.

PFRR przywołała dane z najnowszego raportu Komisji Europejskiej na temat konkurencyjności regionów, według którego województwo podlaskie znajduje się na 246. miejscu spośród 263 regionów w UE pod względem PKB na mieszkańca. Pod względem oceny konkurencyjności znalazło się na 211. pozycji - przedostatniej wśród polskich regionów (przed warmińsko-mazurskim). PKB w podlaskiem wynosi 49 proc. średniej unijnej i nie zmienia się od kilku lat. 

Przedsiębiorczość jest jednym z priorytetów w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-20. Jak podawały wcześniej władze województwa, ogółem na ten cel w programie przeznaczono 1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Podlaskie firmy dostaną 9 mln zł na innowacje