Podlaskie zakontraktowało ok. 70 proc. środków ze ZPORR

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-10-2005, 12:32

Prawie 70 proc. środków z UE w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) zostało już zakontraktowanych w województwie podlaskim - poinformował pełniący obowiązki wojewody podlaskiego Jerzy Półjanowicz. We wtorek w podlaskiej prasie ukazały się płatne sprawozdania z dotychczasowej realizacji ZPORR w Podlaskiem opublikowane przez wojewodę.

Prawie 70 proc. środków z UE w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) zostało już zakontraktowanych w województwie podlaskim - poinformował pełniący obowiązki wojewody podlaskiego Jerzy Półjanowicz. We wtorek w podlaskiej prasie ukazały się płatne sprawozdania z dotychczasowej realizacji ZPORR w Podlaskiem opublikowane przez wojewodę.

Urząd wojewódzki odpowiada za podpisywanie umów zawieranych w ramach ZPORR, wypłaca pieniądze oraz nadzoruje ich realizację.

Z danych przedstawionych w publikacji wynika, że w Podlaskiem rozdysponowano jak dotąd 293 mln zł (69,7 proc.) z ponad 420 mln zł funduszy unijnych jakie województwo podlaskie ma do dyspozycji w ramach ZPORR w latach 2004-2006. Podpisano 114 umów, z czego 39 zostało już zrealizowanych. Środki są wypłacane beneficjentom po zrealizowaniu danej inwestycji, dlatego dotychczas Podlaski Urząd Wojewódzki wypłacił dopiero 22 mln zł, czyli 7,3 proc. zakontraktowanych środków.

UE w ramach ZPORR refunduje 75 proc. kosztów przedsięwzięcia, reszta to wkład własny beneficjentów i wkład z budżetu państwa.

Jak poinformował Półjanowicz, najwięcej pieniędzy ze ZPORR w województwie podlaskim jest przeznaczonych na modernizacje dróg, inwestycje w ochronę środowiska (budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, budowa stacji uzdatniania wody).

Największe grono beneficjentów ZPORR stanowią samorządy lokalne. Chętnie z pieniędzy ZPORR korzystają też szpitale, które pozyskały pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu czy termomodernizację, kupowane też są karetki, wyjaśnił Półjanowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane