Podleczyć i na giełdę

Katarzyna Kozińska
19-04-2004, 00:00

Minister skarbu powołał do życia Polski Holding Farmaceutyczny. Skromny, bo z dwóch spółek. Podobno już interesują się nim inwestorzy.

Dokładnie dwa lata od ogłoszenia planu skonsolidowania krajowych fabryk leków minister skarbu podpisał akt notarialny utworzenia Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF). Weszły do niego dwie fabryki — Polfa Warszawa i Polfa Pabianice. Kapitał nowej spółki wynosi 416 mln zł. MSP aportem wniósł do niej akcje dwóch Polf.

Sami zapracują

Na razie resort nie przewiduje dokapitalizowania PHF. Dotąd większość konsolidowanych firm państwowych — jak Kompania Węglowa i Krajowa Spółka Cukrowa — potrzebowały takiego zastrzyku.

— Na rozwój spółki mogą zostać przeznaczone zyski Polf. Potrzebna jest tylko zgoda ministra skarbu — odpowiada Józef Woźniakowski, podsekretarz stanu w MSP.

W 2003 r. Polfa Warszawa zarobiła na czysto 38,8 mln zł, a Pabianice 15 mln zł. Ale to za mało. W branży mówi się, że spółka będzie potrzebowała kapitału, by skutecznie rywalizować z konkurencją. W spółce będzie pracować łącznie ponad 2360 osób. Resort nie widzi też potrzeby restrukturyzacji zatrudnienia.

— Potrzebna jest raczej „reforma” produktowa, czyli wyeliminowanie dublującej się produkcji, oraz nowe leki — mówi Józef Woźniakowski.

Reszta potem

Szefem holdingu został Andrzej Szukalski. Do zarządu weszli dotychczasowi prezesi Polf — z warszawskiej Władysław Karaś, a z pabianickiej Janusz Koziara — oraz Marek Jeziorski, pracownik NFZ i członek Komisji Lekowej. Nadzór ma sprawować siedmioosobowa rada. Zgodnie z rządowym planem, najpóźniej we wrześniu do holdingu dołączy Polfa Tarchomin.

— Dopóki spółka nie poprawi wyników nie możemy jej dołączyć do holdingu. Żałuję, że Tarchomin musi zaczekać. Zamierzamy ocenić pracę zarządu, bo związkowcy postulowali o jego zmianę — uważa minister Woźniakowski.

Jeszcze pod koniec tego roku PHF miałby trafić na giełdę. MSP w ramach oferty publicznej chce zaoferować inwestorom do 30 proc. akcji holdingu.

— Możliwością inwestycji w PHF już interesują się zagraniczne firmy z branży — dodaje minister Woźniakowski.

To jest prawdopodobny scenariusz, bo byłaby to jedna z ostatnich szans na skuteczne wejście na polski rynek. Wystarczy popatrzeć na wyścig inwestorów o Polfę Kutno.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Podleczyć i na giełdę