Podniebna podróż do roku 2093 w pełnym luksusie

AH
opublikowano: 23-07-2009, 00:00

Radiowa odprawa, indywidualna kapsuła i flota napędzana śmieciami — tak będziemy latali w 2093 r.

Radiowa odprawa, indywidualna kapsuła i flota napędzana śmieciami — tak będziemy latali w 2093 r.

Na pytanie o to, jak będziemy latali w przyszłości, próbowali odpowiedzieć przedstawiciele fińskich linii lotniczych Finnair, Airbusa i firmy doradczej PricewaterhouseCoopers. Przewidywaniom ekspertów towarzyszył konkurs dla internautów. Od marca na stronie www.departure2093.com można było głosować na propozycję samolotu przyszłości. Najwięcej głosów zebrał przeznaczony na loty krótkodystansowe A600-850 w kształcie skrzydła.

Ponad tysiąc internautów wzięło też udział w dyskusji o przyszłości lotnictwa cywilnego. Ich pomysły okazały się zbieżne z opiniami ekspertów. Podróże lotnicze będą coraz tańsze, a co za tym idzie — coraz popularniejsze. Linie lotnicze i producenci samolotów, żeby nadążyć za popytem, będą musieli dostarczać bardzo różne modele maszyn — od małych, dobrze wyposażonych do lotów prywatnych, po przestrzenne pokłady dla mas.

Rosnące ceny paliw wymuszą zaś przyspieszenie badań nad alternatywnymi napędami. Na jakim paliwie będziemy latać za ponad 80 lat, jeszcze nie wiadomo. Pomysły są różne — od wykorzystania śmieci, po energię solarną.

Klienci linii lotniczych będą się domagali zindywidualizowanych usług. Stąd pomysł, który przedstawił Dattatray Kuvalekar, zdobywca nagrody za najciekawszą wizję: każdy pasażer będzie miał swoją kapsułę, która będzie częścią samolotu. Będzie sobie można wybrać styl i kolor wnętrza, kontrolować temperaturę w środku i wybierać jedzenie. Nowe technologie zmniejszą też uciążliwości podróży. Paszporty zaopatrzone w nadajniki RFID umożliwią odprawę w kilka sekund. Nie trzeba też będzie kłopotać się o bagaż. Zostanie automatycznie wysłany do miejsca przeznaczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AH

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Podniebna podróż do roku 2093 w pełnym luksusie