Podobnie jak polskie obligacje

Anna Borys
opublikowano: 04-08-2006, 00:00

Głównym wydarzeniem w czwartek była decyzja Europejskiego Banku Centralnego (ECB) w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami stopy w strefie euro poszły w górę o kolejne 25 pkt baz., do 3 proc. Niepokojący dla graczy może być jednak komentarz ECB, który sygnalizuje zaostrzanie polityki monetarnej w Europie Zachodniej. To już nie było tak oczywiste. Inwestorzy zareagowali mocną przeceną niemieckich papierów skarbowych.

W takiej sytuacji ceny polskich obligacji powinny podążyć za niemieckimi. Tak się jednak nie stało, rentowności pozostały prawie bez zmian. Okazuje się zatem, że inwestorzy bardziej zwracają uwagę na solidne podstawy ekonomiczne polskiej gospodarki, czyli wzrost PKB i niską inflację, niż na to, co dzieje się na Zachodzie.

O godzinie 15.30 dochodowość dwuletnich papierów skarbowych minimalnie spadła do 4,92 proc., wobec 4,94 proc. w środę. Dochodowość pięcioletnich papierów wzrosła do 5,39 proc. (5,38 proc. dzień wcześniej), a dziesięcioletnich utrzymała się na poziomie 5,60 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu