Podpis na formularzu nie zawsze oznacza zgodę

Albert Stawiszyński
opublikowano: 01-06-2006, 00:00

Powiedzenie, że diabeł tkwi w szczegółach, staje się bardzo aktualne, gdy chodzi o ochronę danych osobowych.

Remi z Warszawy, dystrybutor zabawek, zamieściło w swoim internetowym formularzu zamówienia następujące oświadczenie: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji zamówienia”.

Klient zamierzający przez stronę WWW tej firmy kupić towar, poza podaniem imienia, nazwiska, nazwy firmy i adresu jej siedziby, musi zgodzić się na przetwarzanie tych danych. Takie klauzule spotyka się nie tylko w internecie. Stosuje się je na przykład w pisemnych umowach firm z klientami czy w życiorysach wysyłanych do przyszłych pracodawców.

— Przy przyjmowaniu ofert o pracę wymagamy, aby osoba przesyłająca nam życiorys podpisała oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych dla celów rekrutacji. Robimy to zgodnie z prawem — mówi Armand Andruszkiewicz, dyrektor działu sprzedaży z Klima-Therm z Gdańska (jednej z Gazel Biznesu), przedstawiciela Fujitsu w Polsce.

Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy zbierają dane osobowe w zgodzie z prawem.

— Wciąż spotyka się dużo błędów popełnianych przez formułujących oświadczenia. Nawet ci administratorzy danych, którzy twierdzą, że otrzymali zgodę na ich przetwarzanie lub na inne operacje z tym związane, tak naprawdę mogli ją uzyskać wbrew prawu — wskazuje Bogdan Fischer, partner w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Najpierw informacja

Przygotowując oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych, trzeba pamiętać, że wszelkie wymagania o charakterze informacyjnym najlepiej zamieścić w jego treści. Wymagania te określa art. 24 ustawy o ochronie danych osobowych. Zgodnie z nim, z oświadczenia, które ma podpisać osoba podająca swoje dane, powinno wynikać, przez kogo, w jakim celu i w jakim zakresie będą one przetwarzane, a także trzeba wskazać możliwość ich poprawiania.

Przedsiębiorca powinien także poinformować zainteresowaną osobę, że przekazanie mu jej danych następuje dobrowolnie. Jednak i tutaj praktyka mija się niekiedy z przepisami.

— Wiele podmiotów niezwykle oszczędnie konstruuje klauzule zgody. Na przykład nie podaje wszelkich niezbędnych informacji, przez co mogą się narazić na zarzut przetwarzania danych osobowych niezgodnie z prawem — ostrzega Bogdan Fischer.

Później zgoda

Zgoda na przetwarzanie musi mieć charakter „wyraźny, a jej wszystkie aspekty muszą być jasne dla podpisującego w momencie jej wyrażania”, co stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z 4 kwietnia 2003 r. (sygnatura akt: II SA 2135/02). Rozstrzygnięcie to zapadło w sprawie dotyczącej przystąpienia do programu „Klubu Książki”. Klauzula deklaracji zawierała sformułowanie: „Wyrażam zgodę na umieszczanie moich danych w zbiorze danych członków Klubu (...) i przetwarzanie tych danych zgodnie z celami określonymi w Regulaminie Klubu”. Tyle że tego regulaminu nie dołączono do deklaracji, którą trzeba było podpisać, zgłaszając chęć udziału w klubie. Sprawiło to, że zarówno inspektorzy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, jak i sąd administracyjny zakwestionowali prawidłowość wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Są kary

Co grozi za nielegalne zbieranie danych osobowych? Generalny Inspektor ma prawo wydać decyzję stwierdzającą niedopuszczalność przetwarzania danych przez administratora. W najbardziej drastycznych sprawach może się to nawet skończyć sprawą karną przeciw nieuczciwemu przedsiębiorcy. Zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, „kto przetwarza w zbiorze dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do których przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy