Podpisano pakiet socjalny w Zakładach Azotowych w Tarnowie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2006, 17:04

Związki zawodowe działające w Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA (ZAT) podpisały w piątek pakiet socjalny z wybranym dla spółki inwestorem - niemiecką firmą branżową Petro Carbo Chem AG (PCC).

Związki zawodowe działające w Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA (ZAT) podpisały w piątek pakiet socjalny z wybranym dla spółki inwestorem - niemiecką firmą branżową Petro Carbo Chem AG (PCC).

Szefowie związków zawodowych są zadowoleni z wynegocjowanych zapisów. "Jest to jeden z najlepszych pakietów socjalnych wynegocjowanych w całym sektorze Wielkiej Syntezy Chemicznej" - powiedział PAP przewodniczący NSZZ Pracowników ZAT, Zygmunt Barger.

"Wynegocjowaliśmy optymalny pakiet socjalny, choć na jego ocenę przyjdzie czas w następnych latach w trakcie jego wdrażania" - ocenił przewodniczący NSZZ "Solidarność", Andrzej Sikora.

Pakiet obejmuje wszystkich pracowników spółki, z wyłączeniem zarządu i głównych menadżerów, czyli w sumie ponad 2,4 tys. osób. Zgodnie z nim, pracownicy otrzymali gwarancję zatrudnienia na pięć lat, a osobom mającym co najmniej 14-letni staż pracy i osiem lat do emerytury gwarancje zatrudnienia wydłużono do dziesięciu lat. Gwarancje zatrudnienia dotyczą także pracowników dziesięciu spółek zależnych tarnowskich "Azotów", w których pracuje 2,4 tys. osób.

W zawartym pakiecie inwestor zobowiązał się, że w roku podpisania umowy prywatyzacyjnej wzrost wynagrodzeń wyniesie przynajmniej 5 proc., a w następnych latach pensje będą rosnąć o wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych publikowanych przez GUS. Pracownicy otrzymają też "premię integracyjną" w wysokości 10 tys. zł, a także doroczną nagrodę z okazji święta firmy.

Pracownicy będą mogli również sprzedać inwestorowi swoje akcje pracownicze po cenie nie niższej niż nominalna, czyli 50 zł.

Podczas negocjacji inwestor zadeklarował podwojenie gwarantowanego pakietu inwestycyjnego, wynoszącego wcześniej około 200-300 mln zł. Chce przede wszystkim zbudować w Tarnowie instalację od produkcji nowoczesnych tworzyw sztucznych (tzw. POM, wykorzystywanych m.in. w przemyśle motoryzacyjnym) o zdolnościach około 30 tys. ton rocznie.

Według związkowców, jest to kluczowe przedsięwzięcie dla inwestora. Licencję na nią posiadają wspólnie trzy podmioty: Zakłady Azotowe w Tarnowie, Zakłady Azotowe w Puławach i Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie.

10 marca mija termin wyłączności dla PCC AG na prowadzenie negocjacji na nabycie od Nafty Polskiej 80 proc. akcji tarnowskich Azotów. Podpisanie umowy i finał prywatyzacji zapowiadany jest na połowę roku.

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach są największym zakładem w regionie tarnowskim. Produkują głównie kaprolaktam i tworzywa konstrukcyjne oraz nawozy sztuczne. Od dwóch lat spółka poprawia swoją sytuację finansową. Po 11 miesiącach 2005 r. osiągnęła ok. 1,1 mld zł przychodów ze sprzedaży i około 90 mln zł zysku netto. W całym 2004 r. było to odpowiednio: 1,1 mld zł i 52 mln zł.

W zeszłym miesiącu niemiecka firma PCC AG parafowała z Naftą Polską umowę kupna 80 proc. akcji Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Prywatyzacja ta zakończy się po otrzymaniu przez inwestora zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane