Czytasz dzięki

Podpisano umowę ws. inwestycji LG.Philips LCD w Kobierzycach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-09-2005, 15:58

LG.Philips LCD zbuduje fabrykę ekranów ciekłokrystalicznych w podwrocławskich Kobierzycach. W piątek w Warszawie została podpisana umowa inwestycyjna w tej sprawie.

LG.Philips LCD zbuduje fabrykę ekranów ciekłokrystalicznych w podwrocławskich Kobierzycach. W piątek w Warszawie została podpisana umowa inwestycyjna w tej sprawie.

    Umowę podpisali przedstawiciele LG.Philips, resortów finansów, skarbu państwa, infrastruktury oraz gospodarki, przedstawiciele władz regionalnych, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). W uroczystości uczestniczył premier Marek Belka.

    Koreański koncern planuje rozpoczęcie budowy fabryki w pierwszej połowie 2006 roku, aby uruchomić produkcję w połowie 2007 roku. Do 2011 roku firma zainwestuje w fabrykę łącznie 429 mln euro. Docelowo pracę w zakładzie LG.Philips ma znaleźć ok. 3 tys. osób. Strona polska szacuje, że  do końca 2017 roku do budżetu wpłynie z tej inwestycji ok. 1,2 mld zł.

    W Kobierzycach koncern LG wybuduje także nowoczesną fabrykę sprzętu gospodarstwa domowego. Ma powstać także 6 fabryk poddostawców dla fabryki ekranów ciekłokrystalicznych. Łącznie LG zainwestuje w Polsce ok. 850 mln euro.

    Obecny przy podpisaniu umowy z LG.Philips premier Marek Belka wyraził nadzieję, że nie jest to ostatnia uroczystość tego typu. "Obserwujemy zwiększone zainteresowanie Polską wielu inwestorów zagranicznych, zbieramy owoce naszej pracy" - powiedział. Minister gospodarki Jacek Piechota podkreślił, że LG podjęłosłuszną decyzję inwestując w Polsce.

    Ambasador Korei Południowej w Polsce Sang-Chul Lee powiedział podczas uroczystości, że jest przekonany, iż inwestycja LG będzie miała wpływ na decyzje o inwestowaniu w Europie Środkowo-Wschodniej innych firm, nie tylko koreańskich. Zaznaczył, że strategią LG jest zbudowanie w Polsce po jej wejściu do UE bazy dla ekspansji na rynki europejskie.

    Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz dodał, że dzięki podpisanej umowie uda się dotrzymać obietnicy utworzenia w ciągu najbliższych 5-7 lat 100 tys. nowych miejsc pracy w aglomeracji wrocławskiej. Natomiast wiceminister gospodarki Marcin Kaszuba oszacował w rozmowie z dziennikarzami, że dzięki inwestycjom LG oraz jej poddostawców, powstanie ok. 20 tys. nowych miejsc pracy.

    Po uroczystości Kaszuba poinformował dziennikarzy, że do 25 września planowane jest ogłoszenie co najmniej 10 kolejnych, nowych inwestycji w Polsce. Dodał, że już w najbliższy wtorek rząd może się zająć programem wieloletnim dla inwestycji IBM w Centrum Badawczo-Rozwojowe w Polsce.

    Według wiceministra, oprócz IBM, w naszym kraju może zainwestować m.in. inna amerykańska firma w centrum księgowo-finansowe oraz trzy firmy motoryzacyjne.

    "Zbliżymy się w ten sposób do 10 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. Od przyszłego roku powinien być to standard i powinniśmy notować wzrost inwestycji zagranicznych" - powiedział Kaszuba.

    Dodał, że obecnie trwają negocjację z 6 koreańskimi poddostawcami LG.Philips, którzy także chcą zbudować swoje fabryki w Kobierzycach. W najbliższym czasie programem wieloletnim dla tych inwestycji ma się zajmować rząd.

    Przypomniał, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła taki program dla inwestycji LG w fabrykę sprzętu gospodarstwa domowego. "Czekamy teraz na oficjalne ogłoszenie lokalizacji tej inwestycji w Polsce" - powiedział Kaszuba.

    Koreański koncern chce w fabryce produkować duże i panoramiczne moduły telewizyjne LCD o rozmiarze 26, 32, 37 i 42 cali, jak również 19-calowe i większe monitory.

    Firma ma podobne fabryki monitorów w koreańskim Gumii i chińskim Nanjing, a obecnie buduje kolejną taką fabrykę w Paju Display Cluster w Gyeonggi-do w Korei, jako część największej na świecie fabryki produkującej panele TFT-LCD 7. generacji. Firma wytwarza panele o różnych rozmiarach i specyfikacjach, głównie do zastosowania w notebookach, monitorach i odbiornikach telewizyjnych.

    LG.Philips LCD ma główną siedzibę w Seulu w Korei, w której znajduje się 6 ośrodków produkcyjnych. Firma zatrudnia około 15 tys. pracowników na całym świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane