Podsumowanie pięciu edycji rankingu

Polska Agencja Prasowa SA
21-02-2005, 00:05

O ile ubiegłoroczny ranking Gazele Biznesu nie napawał optymizmem, o tyle w tym roku jest znacznie lepiej. I całe szczęście.

O ile ubiegłoroczny ranking Gazele Biznesu nie napawał optymizmem, o tyle w tym roku jest znacznie lepiej. I całe szczęście.

Analiza piątego już rankingu „Gazele Biznesu” przynosi znacznie więcej dobrych informacji niż jego poprzednie wydanie. W tym roku znów wzrosła liczba firm, które zakwalifikowały się do zestawienia. Jest ich już 2003 (przed rokiem - 1402), a na liście rankingowej utrzymały się aż 652 spółki (46,5 proc.) obecne również w zestawieniu „Gazele Biznesu 2003”.

W porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem znacznie zwiększyła się liczba notowanych przedsiębiorstw, które charakteryzują się naprawdę dużą dynamiką rozwoju. O ile przed rokiem zaledwie 33 firmom (2,3 proc.) udało się podwoić lub jeszcze bardziej zwielokrotnić wartość przychodów ze sprzedaży, o tyle w tegorocznym rankingu znajduje się aż 256 takich przedsiębiorstw (12 proc. wszystkich zakwalifikowanych). Warto przy tym podkreślić, że dwie firmy zwiększyły wartość sprzedaży ponad siedmiokrotnie, dwie - ponad sześciokrotnie, pięć - ponad pięciokrotnie, piętnaście - ponad czterokrotnie i aż trzydzieści sześć ponad trzykrotnie.

Prawdziwym rekordzistą jest jednak zwycięzca tegorocznego zestawienia - spółka Celt-Glas z Tychów, która w ciągu trzech branych pod uwagę lat, zwiększyła swoje przychody ze sprzedaży ponad jedenastokrotnie.

Powody do zadowolenia z wyników mają także menedżerowie i pracownicy warszawskiej firmy Doug Faber Family, która dokonała największego "skoku" na naszej liście. W ciągu roku awansowała aż o 1180 miejsc - z pozycji 1197. na 17. Przytoczone tu liczby można uznać za dowód na to, że ożywienie w gospodarce nie jest jedynie wynikiem trików statystycznych, lecz powoli staje się faktem. Wszak małe i średnie firmy są najbardziej wrażliwe na zmiany koniunktury - zarówno te dobre, jak i złe.

Ubiegłoroczne zestawienie, podobnie jak kilka poprzednich, potwierdzało podział gospodarczej mapy naszego kraju na Polskę A i B, lecz publikowany dzisiaj ranking zdaje się zwiastować koniec ery biznesowej prowincji. O ile, bowiem procentowy udział w zestawieniu firm z tradycyjnie najprężniejszych gospodarczo regionów, takich jak Wielkopolska, Śląsk, czy Mazowsze, utrzymuje się na zbliżonym do ubiegłorocznego poziomie, to zwiększa się odsetek Gazel Biznesu, wywodzących się z województw uznawanych dotychczas za gospodarczą Polskę B.

W tegorocznym rankingu nie powtórzyła się już sytuacja sprzed roku, kiedy to pomimo zwiększenia liczby notowanych spółek o ponad 600, w niektórych województwach zakwalifikowanych przedsiębiorstw było tyle samo lub prawie tyle samo, co rok wcześniej. Najwyraźniej przyrost liczby Gazel Biznesu widoczny jest w województwach podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Miejmy nadzieję, że to początek trwałej tendencji.

Obraz kondycji małych i średnich firm, który wyziera z zestawienia "Gazele Biznesu 2004" jest tym bardziej optymistyczny, że obserwowana poprawa jest prawdopodobnie tylko efektem wzrostu koniunktury w gospodarce światowej. Słowo "tylko", choć może brzmi dziwnie, jest tu jednak jak najbardziej na miejscu. Polska gospodarka, a więc również małe i średnie firmy, doświadcza, bowiem jeszcze jednego bodźca ożywiającego koniunkturę, jakim jest efekt przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Tymczasem dane, które były wykorzystane do przygotowania rankingu, pochodzą jeszcze z okresu, w którym Polska dopiero przygotowywała się do akcesji, a jej ewentualne skutki były przede wszystkim przedmiotem rozważań specjalistów.

Dziś już wiadomo, że dla większości branż nasze członkostwo w UE oznacza wzrost koniunktury i napływ środków z funduszy akcesyjnych. Dlatego na ranking "Gazele Biznesu 2005" możemy czekać z nadzieją i optymizmem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Podsumowanie pięciu edycji rankingu