Podsumowanie roku, czy firma rzeczywiście odniosła sukces

Michel Muszyński
opublikowano: 12-04-2002, 00:00

Rozumiem, że święta wielkanocne nastroiły cię optymistycznie — powiedziałem w ostatnią sobotę, kiedy mój dobry warszawski przyjaciel przyszedł na nasze spotkanie z bardzo szerokim uśmiechem. — Też! — odparł, zachowując w dalszym ciągu dobry nastrój. — Ale przede wszystkim cieszę się z doskonałych rezultatów mojej firmy!

„ Coś podobnego! Już podliczyliście ubiegły rok? — spytałem z niedowierzaniem.

„ Prawie... to znaczy kończymy... Ale ze wstępnych oszacowań wynika, iż był on naprawdę wyjątkowy!

„ Cieszy mnie to! — odpowiedziałem obłudnie. — Ale na czym ta wyjątkowość ubiegłego roku miałaby polegać?

„ Bardzo chętnie ci opowiem — odparł z wyraźnym zadowoleniem przyjaciel. — Otóż w 2000 roku polski rynek dwuoksydazy chromu szacowany był na 212 ton, a w 12 miesięcy później — na 242. W roku 2000 nasza firma sprzedała 82 500 kg tego produktu, osiągając z nim przychód 90 7500 złotych i wynik finansowy netto 66 000 zł. Natomiast w roku ubiegłym liczby te wyniosły, odpowiednio, 90 800 kg, 99 8800 złotych i 72 640 zł. I co ty na to? Przyznasz chyba, że wnioski, które można stąd wyciągnąć, są dość jednoznaczne?

„ To zależy od tego, co chce się udowodnić... — odpowiedziałem enigmatycznie.

„ Jak to? Czy naprawdę nie widzisz, że sytuacja mojej firmy była w 2000 roku doskonała, a w roku ubiegłym się jeszcze istotnie poprawiła? — spytał zawiedziony moją reakcją przyjaciel.

„ Nie twierdzę, że kondycja twojej firmy jest zła, jednak w ostatnich dwunastu miesiącach nie tylko nie poprawiła się, ale z marketingowego punktu widzenia uległa nawet pogorszeniu! — rzekłem.

Czy czytelnicy wiedzą, co miałem na myśli?

Rozwiązanie

Rzecz jest w udziale w rynku. Pomiędzy 2000 i 2001 rokiem polski rynek dwuoksydazy chromu zwiększył się z 212 do 242 ton, czyli o 14 proc. W tym samym czasie sprzedaż firmy mego przyjaciela wzrosła z 82 500 do 90 800 kg, co odpowiada 10 procentom. Wynika stąd, że jej udział w rynku obniżył się.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michel Muszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Podsumowanie roku, czy firma rzeczywiście odniosła sukces