Podwojenie zysku to cel dla zarządu Zetkamy

ZK
opublikowano: 30-11-2007, 00:00

Menedżerowie mogą dostać akcje motywacyjne warte 6 mln zł. Ale na początek muszą podwoić zysk w 2008 r.

Menedżerowie mogą dostać akcje motywacyjne warte 6 mln zł. Ale na początek muszą podwoić zysk w 2008 r.

Fundusz Avallon MBO i powiązani z nim inwestorzy prywatni chcą wynagrodzić zarząd Zetkamy, producenta armatury przemysłowej, nad którym niedawno przejęli kontrolę. Walne zgromadzenie zwołane na 6 grudnia ma głosować nad skierowaną do kadry menedżerskiej emisją 300 tys. akcji po wartości nominalnej, czyli 20 gr. Na giełdzie taki pakiet jest wart blisko 6 mln zł.

Właściciele stawiają jednak warunki. Przede wszystkim w tym roku wynik netto Zetkamy nie może być niższy niż prognozowane 4,1 mln zł. To raczej formalność, bo spółka już wcześniej sugerowała, że może nawet nieco przekroczyć prognozę. Ale wymagania na 2008 r. zakładają podwojenie zysku przynajmniej do 8 mln zł. Przy niespełna 80 mln zł kapitalizacji giełdowej nie jest to mało.

— Cel jest możliwy do osiągnięcia, ale poprzeczka została ustawiona wysoko — twierdzi Leszek Jurasz, prezes Zetkamy.

Zadanie jest o tyle ułatwione, że spółka w tym roku przeprowadzała się do nowych zakładów w Ścinawce Średniej, co sztucznie zaniżyło jej wyniki. W programie zapisano też, że w 2009 r. zysk Zetkamy wyniesie 9,5 mln zł. Dodatkowym warunkiem jest wykazanie w latach 2007-09 EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) wysokości odpowiednio: 10 mln zł, 15 mln zł i 17 mln zł. Alternatywnie menedżerowie dostaną też akcje, jeżeli średni kurs Zetkamy w 2008 r. wyniesie przynajmniej 20 zł, w 2009 r. — 25 zł, a w 2010 r. — 31,25 zł.

Najwięcej, bo aż połowę walorów motywacyjnych, ma dostać prezes Zetkamy.

— Wierzę w firmę i nie zamierzam sprzedawać akcji — zapewnia Leszek Jurasz.

Plan finansowy obejmuje tylko spółkę matkę. Tymczasem walne będzie głosować również nad emisją 1 mln akcji na przejęcie Śrubeny Unii, która sama zarabia około 3 mln zł rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu