Czytasz dzięki

Podwyżek dla fiskusa nie będzie

Jarosław Królak
opublikowano: 16-10-2006, 00:00

Minister Zyta Gilowska rozwiała nadzieje skarbówki na podwyżki w 2007 r. Związki grożą blokadą resortu.

Wszystko wskazuje na to, że pracownicy resortu finansów mogą zapomnieć o jakichkolwiek podwyżkach płac w przyszłym roku.

— W tym tygodniu spróbujemy przekonać do nich minister Gilowską. Nie chodzi nam o duże podwyżki, ale choćby zrównoważenie wzrostu inflacji — mówi Tomasz Ludwiński, przewodniczący NSZZ Solidarność Pracowników Skarbowych.

Związkowcy od dawna przekonują, że urzędnicy skarbowi mają coraz więcej obowiązków, a ich płace nie rosną. Projekt budżetu na 2007 r. nie przewiduje jednak żadnych podwyżek.

Na początku października pracownicy skarbówki zagrozili, że jeśli ich żądania choć w minimalnym stopniu nie zostaną uwzględnione, dojdzie do manifestacji i blokady Ministerstwa Finansów. Minister Gilowska poinformowała jednak, że w przyszłym roku urzędnicy państwowi nie dostaną żadnej podwyżki. Dała do zrozumienia, że to nie jej decyzja.

— Znalazły się pieniądze na podwyżki dla wojska, policji, nauczycieli i służby zdrowia. Nie ma ich dla administracji państwowej — mówiła w Sejmie Zyta Gilowska.

Dlaczego? Bo budżetu nie stać.

— Polska administracja jest najniżej opłacana w Europie. Tam, gdzie to możliwe, należy powstrzymać wzrost wydatków, a tam, gdzie to możliwe, zapewnić lepsze warunki pracy urzędników. Jednak waloryzacja wynagrodzeń w całej sferze budżetowej kosztowałaby aż 12 mld zł. Nie znajdziemy takich pieniędzy — mówiła minister.

Tomasz Ludwiński wskazuje jednak, że skarbówka od lat nie miała podwyżek.

— Co roku było przynajmniej wyrównanie do inflacji. Teraz nie będzie nawet tego. Nie tracimy jednak nadziei. Liczymy na owocne negocjacje z panią minister. Jeśli nasze postulaty nie zostaną spełnione, podejmiemy decyzję o metodach protestu — dodaje szef związkowców fiskusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane