Podwyżka stóp EBC zepchnęła na moment notowania banków na dwumiesięczne minimum

Tadeusz Stasiuk, Reuters
opublikowano: 16-03-2023, 16:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Czwartkowa podwyżka stóp przez Europejski Bank Centralny w skali 50 punktów bazowych została odebrana przez inwestorów jako kolejny cios dla banków. W rezultacie kursy wielu z nich spadły do najniższego poziomu od dwóch miesięcy.

Fot. Nicholas Cappello/Unsplash

EBC podniósł swoją referencyjną stopę procentową o pół punktu procentowego do 3,50 proc. Determinacja władz monetarnych Eurolandu negatywnie została oceniona przez handlujących akcjami. Część z nich liczyła, że ostatnie zamieszanie w sektorze finansowym wywołane bankructwem Silicon Valley Bank i kliku mniejszych podmiotów skłoni EBC do poluzowania swojego stanowiska i mniejszej podwyżki, jeśli nawet nie wstrzymania się od kolejnego zacieśnienia polityki.

Indeks banków strefy euro w szczytowym momencie spadł aż o 1,2 proc. do najniższego poziomu od 2 stycznia w reakcji na decyzję EBC. Po początkowym szoku sytuacja nieco się uspokoiła i przecena wyhamowała w okolice 0,7 proc. Do stonowania nastrojów doszło po tym, jak bank centralny strefy euro podniósł perspektywy wzrostu dla bloku monetarnego i powiedział, że banki regionu są w znacznie silniejszej pozycji niż w 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane