„Podwyżka stóp nie zniechęci do złota” (WYKRES DNIA)

Wzmożony popyt inwestorów na złoto sprawi, że nawet podwyżka stóp Fedu będzie miała co najwyżej przejściowy wpływ na rynek kruszcu, ocenia towarzystwo State Street.

Aktywa największego na świecie funduszu ETF opartego na złocie, zarządzanego przez State Street, zmierzają do zamknięcia zwyżką trzeciego kwartału z rzędu, co ostatnio zdarzyło się w 2012 r. Od początku roku do SPDR Gold Shares napłynęło 12,4 mld USD, co było najlepszym wynikiem wśród 7 tys. funduszy ETF monitorowanych przez Bloomberga. W poniedziałek za uncję złota płaci się 1328 USD, o 1 proc. mniej niż przed miesiącem. Do wyhamowania hossy przyczyniło się rosnące prawdopodobieństwo wrześniowej podwyżki stóp procentowych Fedu, obecnie szacowane na 30 proc. Zdaniem Davida Mazzy, odpowiedzialnego za analizy w State Street, zaskakująca podwyżka stóp będzie mogła doprowadzić do korekty, jednak nie będzie grozić bessą w notowaniach kruszcu.

- Wciąż będziemy w środowisku bardzo niskich stóp procentowych w USA – komentował w rozmowie z Bloombergiem David Mazza.

Od początku roku notowania złota poszły w górę o 25 proc., co oznaczałoby najlepszy roczny wynik kruszcu od 2010 r. Towarzyszyło temu zejście rentowności szeregu obligacji skarbowych z gospodarek dojrzałych poniżej zera. Spadek dochodowości innych aktywów zwiększa atrakcyjność złota, które nie przynosi dywidend ani kuponów.

Fundusze ETF oparte na złocie odpowiadają za zaledwie 3 proc. aktywów globalnych inwestorów, a to daje im pole do zwiększania zaangażowania, co umocniłoby zwyżki notowań kruszcu, oceniał w sierpniu bank UBS. Opóźnianie zaostrzenia polityki przez banki centralne wypchnie notowania złota do 1500 USD za uncję, zauważał tymczasem Francisco Blanch, szef analiz surowcowych w BofA ML. Inwestorzy coraz mocniej obstawiają kontynuację hossy w notowaniach kruszcu. W tygodniu zakończonym w ubiegły wtorek długa pozycja netto profesjonalnych zarządzających na rynku złota zwiększyła się o 17 proc., do najwyższego poziomu od trzech miesięcy.


Saldo napływów i odpływów z funduszu SPDR Gold Shares w poszczególnych latach. Źródło: State Street, Bloomberg.

Saldo napływów i odpływów z funduszu SPDR Gold Shares w poszczególnych latach
State Street, Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane