Podwyżka stóp niewiele zmienia

MONIKA KURTEK główny ekonomista Banku Pocztowego
10-05-2012, 00:00

POLITYKA PIENIĘŻNA

Decyzji o podniesieniu stóp procentowych można było się spodziewać. Rada zachowała konsekwencję — zapowiedziała podwyżkę i jej dokonała. Zrobiła to jednak nie dlatego, że istniały ekonomiczne przesłanki dla podniesienia stóp — bo tych nie było i nie ma, w sytuacji gdy z polskiej gospodarki napływały ostatnio nie najlepsze dane o wyhamowaniu produkcji budowlano-montażowej czy nikłym wzroście produkcji sektora przemysłowego. Przyczyną była jedna — ostry ton RPP w kwietniowym komunikacie. Rada musiała podnieść stopy, by wyjść z tego z twarzą.

Ton wczorajszego komunikatu jest już dużo łagodniejszy. Nie ma w nim mowy — jak poprzednio — o tym, że RPP „rozważy zacieśnienie polityki pieniężnej, o ile nie pojawią się sygnały wskazujące na wyraźne spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce (…)”.

Dodatkowo uspokajające wypowiedzi prezesa NBP Marka Belki świadczą o tym, że podwyżka była raczej jednorazowa. W następnych miesiącach RPP weźmie pod uwagę to, co dzieje się w strefie euro, gdzie wzrosła niepewność po wyborach we Francji i w Grecji, a także sytuację w Polsce, w sprawie której panuje zgoda, że druga połowa roku będzie dla gospodarki gorsza niż pierwszych 6 miesięcy. Ponadto inflacja w tym okresie powinna wreszcie zacząć hamować. Dlatego trudno oczekiwać kolejnej podwyżki stóp w tym roku.

Podwyżka stóp tak naprawdę niewiele zmienia — i RPP jest tego świadoma. Jej wpływ na inflację będzie znikomy — za drożyzną stoją przede wszystkim czynniki zewnętrzne, jak wysokie ceny ropy, surowców, energii i wcześniejsze osłabienie złotego.

Podwyżka nie będzie miała także większego wpływu na oczekiwania inflacyjne, które są mocno skorelowane z bieżącym poziomem inflacji. Tak naprawdę jedyną rzeczą, którą zmieni decyzja RPP, jest to, że realne stopy procentowe bardziej wychylą się powyżej zera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MONIKA KURTEK główny ekonomista Banku Pocztowego

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Podwyżka stóp niewiele zmienia