Podwyżka w Lotosie, negocjacje w Orlenie

Paweł Janas
opublikowano: 29-01-2010, 00:00

W pomorskiej

W pomorskiej

spółce związki wywalczyły

dwuprocentową

podwyżkę. W Orlenie

szykują się dłuższe

rozmowy.

Rok temu sytuacja Lotosu nie przedstawiała się różowo. Od początku stycznia 2008 r. do 25 marca 2009 r. spółka straciła 68,72 proc. wartości, osiągając cenę 13,95 zł za akcję. Zarząd nie miał wyjścia i postawił sprawę jasno. Podwyżek nie będzie. Płace zostały zamrożone. W zamian pracownicy dostali gwarancje zatrudnienia. Ostatnie symptomy ożywienia rynku i powrót notowań spółki do poziomu około 28 zł za akcję poluzowały nieco politykę płacową władz spółki.

— Zakończyliśmy spór zbiorowy i 8 stycznia podpisaliśmy porozumienie przyznające pracownikom 2-procentową podwyżkę płac — mówi Grzegorz Szade ze Związku Zawodowego Inżynierów i Techników Grupy Lotos.

Będzie praca

Te dwa procent to kolejna podwyżka wynagrodzeń w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Poprzednia, pięcioprocentowa, została przyznana na początku października. Co ważne — według Grzegorza Szade — związki nie mają sygnałów, by w 2010 r. zarząd Grupy Lotos szykował się do restrukturyzacji zatrudnienia w spółce.

Według raportu rocznego z 2008 r. 31 grudnia w grupie kapitałowej Grupy Lotos pracowało 4878 osób, w tym w samej Grupie Lotos 1246. Na koniec 2008 r. koszty wynagrodzeń wyniosły 375,2 mln zł. To w strukturze kosztów rodzajowych (16,2 mld zł) stanowi 2,3 proc.

Skrajne stanowiska

Tymczasem w Orlenie rozmowy dopiero się zaczynają. Wczoraj odbyła się pierwsza runda.

— Związki zaproponowały, by wynagrodzenia wzrosły o 15 proc. Pracodawca — tak jak w ubiegłym roku — zaproponował... zero. Tłumaczył to kłopotami finansowymi spółki. Podkreślał też, że nie są znane ostateczne wyniki finansowe za 2009 rok — tłumaczy Zdzisław Kędzierski, szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników PKN Orlen i grupy kapitałowej.

Według raportu rocznego PKN Orlen z 2008 r., koszty wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników wyniosły 1,95 mld zł. To w strukturze kosztów rodzajowych (81,8 mld zł) 2,4 proc. W 2008 r. w grupie pracowało 22 958 osób, z czego w samym Orlenie 4724.

Komentarzy przedstawicieli zarządów obu spółek nie uzyskaliśmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Podwyżka w Lotosie, negocjacje w Orlenie