Podwyżka zdusiłaby wzrost gospodarczy

Jacek Zalewski
27-05-2010, 00:00

Konfederacja Pracodawców Polskich ma wątpliwości do propozycji Instytutu Studiów Podatkowych, zaprezentowanych w raporcie "Ewolucja systemu podatkowego w Polsce: stan obecny, przyczyny kryzysu". Trudno nie zgodzić się z jego główną tezą, że najistotniejszą i najgroźniejszą przyczyną rosnącej dziury budżetowej jest coraz niższa efektywność fiskalna polskiego systemu podatkowego. Jednak negatywnie oceniamy propozycję podniesienia podstawowej stawki VAT z 22 do 24 proc., która zahamowałaby poziom konsumpcji na rynku krajowym, mający być jednym z filarów tempa wzrostu PKB na poziomie 3,5 proc. w przyszłym roku, a przez to przyczyni się do pogorszenia sytuacji przedsiębiorców wychodzących powoli z okresu spowolnienia gospodarczego. Innym efektem wzrostu obciążeń fiskalnych byłoby zwiększenie się liczby podmiotów działających w szarej strefie. Dlatego podwyżka stawki nie tylko wpłynęłaby negatywnie na tempo wzrostu, ale również nie zapewniłaby postulowanego celu, jakim jest zwiększenie dochodów budżetowych.

KPP popiera podejmowanie działań zmierzających do zwiększenia efektywności ściągalności podatków. Krytycznie odnosimy się do propozycji likwidacji wszystkich zwolnień od podatku dochodowego, ale zauważamy potrzebę ograniczenia ich katalogu, który obecnie wydaje się być nadmiernie rozbudowany. Postulujemy zachowanie tych ulg i zwolnień, które służą zachęcie do podejmowania zachowań korzystnych z punktu widzenia państwa.

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Podwyżka zdusiłaby wzrost gospodarczy