Podwyższenie kapitału własnymi siłami

ALEKSANDRA ŁATAŁA prawnik w KKPW
17-04-2016, 22:00

KOMENTARZ PRAWNIKA

Podwyższenie kapitału zakładowego z reguły służy powiększeniu rozmiaru lub podtrzymaniu działalności prowadzonej przez spółkę z o.o. W pierwszym przypadku pieniądze uzyskane w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego staną się np. źródłem finansowania nakładów inwestycyjnych, a w drugim pozwolą na pokrycie strat spółki, co przełoży się na wzmocnienie sytuacji finansowej spółki i poprawę jej wiarygodności w oczach kontrahentów.

Szczególnym sposobem podwyższenia kapitału zakładowego jest finansowanie go z pieniędzy spółki. W wyniku takiego podwyższenia majątek spółki nie ulega powiększeniu, a więc ma charakter jedynie nominalny. Efektem są przesunięcia w bilansie spółki — pieniądze do tej pory zlokalizowane w kapitale zapasowym lub kapitałach rezerwowych są umiejscawiane w kapitale zakładowym. Jaki jest cel takich zabiegów, skoro majątek spółki nie ulega zmianie?

Poprzez przeniesienie pieniędzy na kapitał zakładowy następuje ograniczenie możliwości rozporządzania majątkiem spółki na rzecz wspólników. Chociaż funkcja gwarancyjna kapitału zakładowego jest obecnie szeroko kwestionowana, kapitalizacja rezerw może przyczynić się do poprawy wizerunku spółki i zwiększenia jej zdolności kredytowej. Kontrahenci spółki, mając świadomość regulacji chroniących kapitał zakładowy przed uszczupleniem, mogą być bardziej skłonni do kontraktowania ze spółką, której kapitał zakładowy kształtuje się na stosunkowo wysokim poziomie.

Regulacja dotycząca podwyższenia kapitału zakładowego przez kapitalizację rezerw znajduje się w art. 260 k.s.h.

Zgodnie z tą normą na podwyższenie kapitału zakładowego można przeznaczyć jedynie pieniądze z kapitału zapasowego lub funduszy rezerwowych pochodzących z zysku wypracowanego przez spółkę. W podwyższeniu biorą udział tylko dotychczasowi wspólnicy.

Podwyższenie kapitału zakładowego finansowane z własnych pieniędzy spółki musi w każdym przypadku zostać dokonane przez uchwałę wspólników o zmianie umowy spółki (art. 260 § 1 k.s.h.). Wspólnicy nie składają odrębnych oświadczeń o objęciu nowych udziałów, przysługują im one w stosunku do ilości będących do tej pory ich własnością (art. 260 § 2 k.s.h.). Jeżeli jednak każdy wspólnik może mieć tylko jeden udział, dochodzi do tzw. gratisowego podwyższenia wartości nominalnej udziału (art. 260 § 3 k.s.h.) tj. dalej każdy ze wspólników posiada jeden udział, lecz jego wartość jest proporcjonalnie podwyższona.

Istotnym aspektem podwyższenia kapitału zakładowego z własnych pieniędzy spółki są konsekwencje podatkowe dla spółki i jej wspólników. Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy o p.d.o.o.p. do przychodów spółki nie zalicza się przychodów otrzymanych na powiększenie kapitału zakładowego. W związku z tym podwyższenie kapitału zakładowego przez kapitalizację rezerw nie powoduje wystąpienia przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych. Dlatego jednak nie będzie możliwe uznanie wydatków związanych z podwyższeniem za koszty uzyskania przychodu. Podwyższenie kapitału zakładowego nie będzie neutralne podatkowo dla wspólników spółki z o.o., zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych. Dochód spółki przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego stanowi dochód z udziału w zyskach osób prawnych i podlega opodatkowaniu z tego tytułu (art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.o.p., art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o p.d.o.o.f.). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ALEKSANDRA ŁATAŁA prawnik w KKPW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Podwyższenie kapitału własnymi siłami