Podział Belgii: nowy bankrut w Europie?

MWIE, www.businessinsider.com
03-08-2010, 09:33

Choć oczy zaniepokojonych inwestorów w  ostatnich miesiącach zwrócone były na zadłużone kraje grupy PIIGS, to jednak poważnie zagrożone niewypłacalnością jest inne państwo. To Belgia, której podział może oznaczać spore zamieszanie na rynkach.

Sama Belgia nie jest aż tak zadłużona, jak Grecja, a wskaźnik zadłużenia sektora publicznego do PKB wynosi około 100 proc. przy greckim sięgającym 120 proc. Jednak w przypadku rozbicia kraju na dwa organizmy państwowe, subsydiowana przez bogatszą Flandrię francuskojęzyczna Walonia może być zmuszona do przyjęcia większej masy długów, niż może udźwignąć – zauważa Brussels Journal. Mieszkający po sąsiedzku Flamandowie i Walończycy spierają się od lat, a podział kraju na dwie części jest jedną z najbardziej prawdopodobnych możliwości zakończenia konfliktu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, www.businessinsider.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Podział Belgii: nowy bankrut w Europie?