Podział Optimusa potrwa zaledwie trzy miesiące

Mariusz Zielke
opublikowano: 14-09-2001, 00:00

Podział Optimusa potrwa zaledwie trzy miesiące

Podział Optimusa jest już faktem. Teraz wszystko pójdzie bardzo sprawnie — obiecuje Jacek Krawczyk, prezes spółki. Proces ma zakończyć się w ciągu trzech miesięcy. Nowy Optimus chce odzyskać utraconą pozycję, zakończyć czwarty kwartał na plusie i mieć ponad 700 mln zł przychodów w 2002 r.

Poniedziałkowe walne przesądziło o podziale Optimusa na dwie części — portalową i technologiczną. Uchwałę przyjęto 100 proc. głosów, a na NWZA pojawiło się zaledwie sześciu akcjonariuszy, dysponujących 55 proc. kapitału.

— Nie dziwi mnie słaba frekwencja. Jest to sygnał zaufania dla planów zarządu. Projekt podziału przestał budzić wątpliwości i emocje. Akcjonariusze dali nam zielone światło — komentuje Jacek Krawczyk, prezes Optimusa.

Teraz wyzwania

Przed Jackiem Krawczykiem stoi teraz być może trudniejsze zadanie — zakończenia restrukturyzacji części technologicznej, utworzenia organizacji holdingowej o przejrzystej strukturze oraz wprowadzenia jej na giełdę.

— Mam nadzieję, że w trzy miesiące, a najpóźniej na początku 2002 roku, Optimus Technologie będzie notowany na GPW obok Grupy Onet. pl. Wprowadzenie spółki do obrotu publicznego to jedynie kwestia dopełnienia procedury. Najważniejsza jest restrukturyzacja i wytworzenie wartości dodanej. Z tego właśnie akcjonariusze będą rozliczać zarząd — zapowiada prezes spółki.

Prospekt emisyjny Optimusa Technologie ma trafić do KPWiG około 20 września. Oferującym 6,8 mln akcji będzie CDM Pekao. Każdy akcjonariusz Optimusa zachowa jedną akcję Grupy Onet. pl (Optimus przyjął uchwałę o zmianie nazwy) i otrzyma w stosunku 1:1 akcje OT. Dodatkowo na rynek trafi 2,5 mln już wyemitowanych akcji OT (dla Onetu).

Za akcje wydawane przez Optimusa Technologie spółka zapłaci w imieniu akcjonariuszy zryczałtowany 15-proc. podatek dochodowy od wartości nominalnej akcji, czyli nieco ponad 1 mln zł.

— Przy podziale nie będzie żadnych innych konsekwencji podatkowych dla akcjonariuszy. Podatek zapłaci Optimus Technologie, ale jego kwota zostanie potrącona z przyszłych dywidend — mówi Jacek Krawczyk.

Ubezpieczona emisja

Zarząd spółki nie przewiduje na razie znacznego wzrostu kapitału.

— Rozmawiamy z jednym z banków na temat ubezpieczenia poprzedniej emisji 2,5 mln akcji OT. Mamy już wstępne porozumienie na temat zagwarantowania minimalnej ceny tych akcji — mniej więcej na poziomie wartości księgowej — oraz zapewnienie, że handel tymi akcjami będzie zablokowany na okres kilku miesięcy. Powinniśmy otrzymać takie gwarancje w ciągu dwóch tygodni — mówi Jacek Krawczyk.

W ten sposób Onet otrzyma za akcje OT 25 mln zł, co razem z 28 mln zł, które Optimus zostawił portalowi na koncie, daje 53 mln zł.

W stronę holdingu

Optimus będzie holdingiem, w którego skład wejdą trzy spółki obejmujące podstawową działalność w zakresie produkcji i sprzedaży sprzętu oraz integracji: Optinowa, Optitech i Optimus Enterprise, Optimus IC i spółki z partnerami (m.in. DM Data oraz Xtrade).

— Chcieliśmy pójść trochę dalej i działać w formule funduszu inwestycyjnego. Nie wiadomo jednak, czy możemy funkcjonować jako fundusz ze względów formalnych. Na pewno chcemy brać udział w konsolidacji rynku — zapowiada Jacek Krawczyk.

TCH Systems przekształca się w Optimus Enterprise. Optimus kupił też TCH Consulting.

— Ta firma będzie działać osobno i przekształci się w Optimus Consulting — mówi prezes Optimusa.

Nowosądecka firma tnie też koszty i likwiduje niepotrzebne struktury. Nie wiadomo, co stanie się z dwoma spółkami grupy, które obciążały wyniki holdingu — PAGI oraz eMarket (spółka z Polsatem).

— Decyzje o ich losie zapadną w tym roku — mówi Jacek Krawczyk.

Do zarządu spółki weszli Tomasz Chlebowski, właściciel TCH Systems, i Paweł Malak, dotąd szef pionu sprzedaży HP w Polsce. Pierwszy ma kierować częścią integracyjną i wzmocnić pozycję Optimusa w tym zakresie. Drugi musi postawić na nogi pion sprzedaży.

— Po pierwszej połowie roku, bardzo złej dla branży, nie ma szans na zysk za cały rok. W czwartym kwartale liczymy jednak na zysk operacyjny — mówi prezes spółki.

Szacuje, że przychody części integracyjnej holdingu w 2002 roku powinny stanowić 10 proc. przychodów z podstawowej działalności (sprzętu i serwisu), która ma przynieść ponad 700 mln zł. Łączne przychody mają wynieść 770 mln zł.

Komputerowy Optimus zatrudnia 450 osób. W chwili objęcia przez Jacka Krawczyka funkcji prezesa, w firmie było 610 pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Podział Optimusa potrwa zaledwie trzy miesiące