Podział zysku Apatora pod sąd

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 13-08-2009, 00:00

Pozywającemu nie podoba się, że pieniądze zainkasuje spółka zależna, która ma  18,7 proc. kapitału matki.

Akcjonariusz podważa uchwałę. Poszło o akcje własne

Pozywającemu nie podoba się, że pieniądze zainkasuje spółka zależna, która ma 18,7 proc. kapitału matki.

Sprawa wypłaty dywidendy przez toruński Apator trafiła do sądu. Jeden z akcjonariuszy — Instytut Edukacji Konsumentów na Rynku Kapitałowym (IEKnRK) — uważa, że uchwała określająca podział zeszłorocznego zysku jest niezgodna z prawem i może mieć na celu pokrzywdzenie niektórych akcjonariuszy. O co chodzi?

Kluczowa data

IEKnRK nie podoba się, że dywidenda zostanie wypłacona spółce zależnej Apatora, Apator Mining, która jest właścicielem 18,7 proc. kapitału spółki-matki.

"Akcje posiadane przez Apator Mining uznane powinny zostać za akcje własne Apatora, zaś wykonywanie praw udziałowych, w tym prawa do dywidendy z akcji własnych, jest sprzeczne z prawem" — czytamy w pozwie.

Duże znaczenie ma w tej sprawie data nabycia akcji Apatora przez jego spółkę zależną. Doszło do tego przed 1 stycznia 2001 r., kiedy przepisy regulujące kwestię akcji własnych zostały zaostrzone. Przed tym dniem kupowanie akcji przez podmioty zależne było dopuszczalne i można było wykonywać z nich prawa udziałowe.

"Akcje nabyte przed 1 stycznia 2001 r., niezależnie od faktu, czy w chwili nabycia mogły być uznane za akcje własne, powinny zostać poddane analizie w oparciu o nowe przepisy" — argumentuje w pozwie IEKnRK.

Prawnik: uchwała jest OK

Co na to spółka? Zachowuje stoicki spokój.

— Dysponujemy opinią wydaną przez KPWiG (poprzednik Komisji Nadzoru Finansowego — red.) oraz opiniami radców prawnych. Stwierdzają, że nasze działania są zgodne z prawem — twierdzi Jerzy Kuś, wiceprezes Apatora.

Podobną interpretację, korzystną dla spółki, przedstawił nam również Paweł Świrski z kancelarii Baker McKenzie.

— W bardzo podobnej sytuacji, dotyczącej nabycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, Sąd Najwyższy kategorycznie stwierdził, że spółka zależna, która nabyła udziały dominującej przed 1 stycznia 2001 r., korzysta z ochrony przewidzianej w kodeksie spółek handlowych i dotyczy to wszystkich uprawnień wspólników i akcjonariuszy spółek handlowych — przypomina Paweł Świrski.

Przyznaje jednak, że sytuacja nie jest do końca klarowna i w środowisku prawniczym zarysowała się różnica poglądów w tej materii.

Pozew wobec Apatora to pierwsza sprawa sądowa wytoczona giełdowej spółce przez IEKnRK. Założona w zeszłym roku fundacja zamierza podejmować interwencje na wniosek i w imieniu konsumentów, którzy działają rynku kapitałowym. W przeciwieństwie do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (organizacja o podobnych celach), nie ma charakteru członkowskiego.

Magdalena Graniszewska

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane