Podzielon a PGF wyjdzie za granicę

Agnieszka Berger
27-03-2008, 00:00

Grupa rozdziela biznes na hurt i detal. CEPD, nowa spółka odpowiedzialna za apteki i zagranicę, ma szansę na upublicznienie.

Grupa rozdziela biznes na hurt i detal. CEPD, nowa spółka odpowiedzialna za apteki i zagranicę, ma szansę na upublicznienie.

Maria Wiśniewska, wieloletnia prezes banku Pekao, pokieruje nową spółką Polskiej Grupy Farmaceutycznej (PGF). Central European Pharmaceutical Distribution (CEPD) zarejestrowana w Holandii zajmie się detaliczną działalnością PGF i inwestycjami zagranicznymi.

— Skala działalności PGF jest na tyle duża, że wymaga podzielenia na część hurtową i detaliczną. Zbudowanie CEPD usprawni zarządzanie biznesem międzynarodowym i zdobycie finansowania dla nowych inwestycji — przekonuje Jacek Szwajcowski, prezes PGF.

CEPD będzie spółką holdingową nieprowadzącą własnej działalności.

— Jej dochody będą pochodziły wyłącznie z zysków kapitałowych. Dlatego zdecydowaliśmy się na rejestrację firmy w Holandii. Bardziej sprzyjające holdingom przepisy pozwolą nam uniknąć wysokich podatków, które musielibyśmy płacić w Polsce — wyjaśnia Maria Wiśniewska.

Według Tomasza Sokołowskiego, analityka DM BZ WBK, rozdzielenie hurtu i detalu to dobry ruch.

— Spółka zyskuje nowe możliwości finansowania i ekspansji na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Poza tym pozwoli jej to skoncentrować się wyłącznie na segmencie detalicznym, co powinno przyspieszyć restrukturyzację i uporządkowanie tej części działalności — komentuje Tomasz Sokołowski.

Do nowej spółki w najbliższych tygodniach PGF wniesie aportem swoje aktywa na Litwie, kilka kupionych niedawno aptek w Wielkiej Brytanii i majątek związany z działalnością detaliczną w Polsce. CEDP przejmie też opiekę nad aptekami partnerskimi. W najbliższym czasie ma również zapaść decyzja o dokapitalizowaniu nowej spółki. PGF nie zamierza tego robić z własnych kapitałów. Wpuści do spółki inwestorów, zachowując jednak minimum 51 proc. akcji.

— Prowadzimy zaawansowane rozmowy z bankami inwestycyjnymi. Ich finansowy udział w projekcie jest prawdopodobny. Nie wykluczamy również upublicznienia spółki. Przede wszystkim jednak chcemy zaproponować zakup akcji aptekarzom — zapowiada szefowa CEPD.

O skali dokapitalizowania PGF nie chce na razie mówić. Ma być adekwatna do bieżących potrzeb inwestycyjnych. Nowa spółka ma przejmować apteki w 17 krajach, w których chce działać grupa.

— Interesuje nas przede wszystkim Europa Środkowa, bo to rynek o największym potencjale. Mamy już na oku pierwsze projekty i toczymy mniej lub bardziej zaawansowane rozmowy. Pierwszych rezultatów spodziewamy się jeszcze w tym roku — mówi Maria Wiśniewska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Podzielon a PGF wyjdzie za granicę