Pogarsza się koniunktura teleinformatyczna małych i średnich firm

opublikowano: 29-03-2004, 18:19

PAP: Wskaźnik obrazujący koniunkturę teleinformatyczną w małych i średnich przedsiębiorstwach spadł w lutym do 1,53 z 1,77 zanotowanych w listopadzie 2003 roku - wynika z zaprezentowanych w poniedziałek badań wykonanych przez zespół "Raportu Teleinfo".

"Jest to niepokojące, gdyż wskaźnik ten jest barometrem optymizmu w małych i średnich przedsiębiorstwach" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie Michał Goliński z Katedry Informatyki Gospodarczej SGH, współautor badań.

Dla autorów raportu szczególnie niepokojący jest fakt, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie zwiększyły i nie zamierzają zwiększać wydatków na informatyzację w najbliższym czasie.

"W tej chwili jest tendencja do przenoszenia usług wymagających wiedzy do krajów o niższych kosztach. Polska mogłaby na tym skorzystać, ale do tego potrzebne jest odpowiednie zaplecze informatyczne" - uważa Goliński.

Autorzy raportu zwracają uwagę na większe wydatki na informatyzację i lepszą infrastrukturę informatyczną w krajach, które 1 maja staną się, jak Polska, członkami Unii Europejskiej.

Wydatki na technologie informatyczne w 2003 roku stanowiły w Polsce 2 proc. PKB, tymczasem na Węgrzech wyniosły 3,5 proc. PKB, w Czechach - 3,3 proc., na Łotwie - 2,5 proc., na Słowacji - 2,4 proc., a w Słowenii - 2,1 proc.

Badania zostały przeprowadzone w lutym 2004 roku. Była to ich druga edycja. Pierwsze zostały przeprowadzone w listopadzie 2003. Przebadano reprezentatywną grupę 520 małych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski.

"Badaliśmy głównie odczucia przedsiębiorców na temat efektów, stanu i potrzeb informatyzacji w ich firmach" - powiedział analityk branży informatycznej i współautor opracowania, Tomasz Kulisiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pogarsza się koniunktura teleinformatyczna małych i średnich firm