Czytasz dzięki

Pogłębia się kryzys na amerykańskim rynku kredytu

opublikowano: 23-03-2020, 08:07

Amerykańskie fundusze inwestujące w obligacje zabezpieczane kredytami hipotecznymi starają się sprzedać aktywa warte miliardy dolarów aby wypłacić pieniądze opuszczającym je inwestorom.

Wśród oferujących jest m.in. AlphaCentric Income Opportunities Fund, który szukając gotówki wystawił na sprzedaż co najmniej 1,25 mld USD w obligacjach zabezpieczanych prywatnymi kredytami hipotecznymi, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg. Fundusz stracił 17 proc. tylko w piątek, a przez cały tydzień 31 proc.

Zobacz więcej

USA, flaga

ARC

- Skutkiem pandemii koronawirusa jest bardzo poważna rynkowa dyslokacja i problemy z płynnością w większości segmentów rynku obligacji – tłumaczył Jerry Szilagyi z AlphaCentric w komunikacie opublikowanym w niedzielę. – Fundusz nie jest odporny na te dyslokacje i tak jak wiele innych funduszy działa zdecydowanie aby stawić czoło bezprecedensowym warunkom rynkowym – dodał.

Fundusze inwestujące w obligacje doświadczają obecnie rekordowego odpływu inwestorów. Ucieczka z funduszy obligacji zabezpieczanych kredytami hipotecznymi sygnalizuje, że kryzys rynku kredytu, który zaczął się w segmencie obligacji spółek, rozszerzył się na inne segmenty rynku.

Tom Barrack, miliarder inwestujący na rynku nieruchomości powiedział w niedzielę, że rynek obligacji zabezpieczanych kredytami hipotecznymi jest na krawędzi załamania. Ostrzegł przed efektem domina, powodującym katastrofalne skutki gospodarcze, o ile nie dojdzie do interwencji banków i rządu USA. Prezes Colony Capital ostrzegł przed możliwości powstania reakcji łańcuchowej, zagrażającej na końcu bankom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane