Pogoda nie pozwala o budowlance myśleć pozytywnie

BMK
23-02-2010, 11:32

Ostra zima nie wpłynęła na poprawę sytuacji budowlańców. W lutym – podobnie jak w styczniu – oceniają koniunkturę negatywnie (-15 punktów). Na wynik złożyło się 30 proc. ocen negatywnych i 15 proc. pozytywnych (pozostałe firmy oceniają, że ich sytuacja się nie zmieniła) – wynika z badań koniunktury Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Budowlańcy odnotowują dalszy spadek zamówień i produkcji, co – jak wskazują eksperci GUS – związane jest z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, co sygnalizowane jest jako najbardziej uciążliwa bariera prowadzenia działalności. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień są nieznacznie optymistyczne. 22 proc. badanych firm planuje prowadzenie prac za granicą (rok wcześniej odsetek wynosił 18 proc.), gdyż spodziewają się wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zewnętrznym.

Zima z pewnością nie pomaga budowlańcom.
Zobacz więcej

Zima z pewnością nie pomaga budowlańcom.

W porównaniu ze styczniem pogorszyły się negatywne oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlanych. Rosną trudności z terminowym ściąganiem płatności za wykonane prace. Jednak planowane ograniczenie zatrudnienia może być mniejsze od prognozowanego w styczniu. Firmy spodziewają się też dalszego spadku cen realizacji robót budowlano-montażowych.

Podobnie jak w przypadku przetwórstwa przemysłowego, także w budowlance relatywnie najlepsze oceny koniunktury formułują firmy duże (tu wskaźnik koniunktury jest pozytywny), gorzej sytuację oceniają przedsiębiorstwa małe i średnie.

Zaledwie co czterdziesta firma (2,5 proc.) z branży budowlanej nie odczuwa żadnych barier (wobec 3,1 proc. w styczniu).Poza złą pogodą (62 proc. wskazań) przedsiębiorcy skarżą się na konkurencję na rynku (53 proc.), koszty zatrudnienia (47 proc.), niedostateczny popyt (46 proc.). Od stycznia najbardziej zmalało znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 24 do 13 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Pogoda nie pozwala o budowlance myśleć pozytywnie