Pogodny ranek na Wall Street

PAL, MW, Bloomberg
opublikowano: 28-01-2010, 13:54

Inwestujący na parkietach USA są dziś w  dobrych nastrojach. Dowodzą tego wzrosty futuresów na główne indeksy, które na  niespełna dwie godziny przed dzwonkiem oscylują wokół 0,5 proc.

Dobre nastroje zagościły na parkietach od rana. Tokijski Nikkei 225 miał na zamknięciu 1,6 proc. wzrostu. Wzrosty obserwujemy też na parkietach Europy. European Dow Jones Stoxx 600 zyskał dziś ponad 1 proc. Analitycy odbierają dobre nastroje jako reakcję na komunikat Fedu. Słusznie czy nie, faktem jest, że we wzrostach partycypują dziś papiery spółek surowcowych oraz banków. Xstrata rośnie o ponad 2,2 proc., Santander o ponad 2,3 proc.

Ponad 7,4 proc. zyskują papiery Hennes & Mauritz. Szwedzki dom mody, obecny również w Polsce jako H&M, opublikował wyniki kwartalne przewyższające prognozy analityków. Po IV kwartale jego zysk netto wzrósł do blisko 6,15 mld koron szwedzkich (844 mln USD) z 5,09 mld koron przed rokiem. Całkowita sprzedaż w grudniu wzrosła o 15 proc. r/r, a przychody r/r o 13 proc., do 18,58 mld koron szwedzkich.

W handlu elektronicznym przed sesją w USA również przeważają dobre nastroje. Wzrostom kursów sprzyjają podane dotychczas wyniki spółek. Ford zawdzięcza wzrosty zarówno informacji o powrocie do zysków, jak i wieściom nt. rywala, spółki Toyota. Notowania Forda rosną o ponad 3,8 proc. Traci natomiast Toyota, która musi usunąć usterki w 8 mln aut na samym tylko rynku amerykańskim. Na informację zareagowali nie tylko inwestorzy, ale też agencja Fitch, która już zmieniła perspektywę dla ratingu podmiotu na negatywną.

Nokia zyskuje ponad 11 proc., a zawdzięcza to wynikom lepszym od przypuszczeń analityków. Procter & Gamble rośnie w handlu elektronicznym dzięki podwyższeniu prognoz finansowych na rok podatkowy 2010. Spółka zapowiada 3-/6-proc. wzrost sprzedaży. Zniżkuje o blisko 10 proc. w handlu przedsesyjnym kurs Qualcomm. Firma obniżyła prognozy sprzedaży. Po zakończeniu sesji wyniki finansowe opublikują Microsoft i Amazon. Obie spółki rosną przed sesją o ponad 0,5 proc.

Przed dzwonkiem poznamy tygodniową liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prog. 450 tys.), informację o zamówieniach na dobra trwałego użytku w grudniu (prog. +2 proc. m/m) oraz o zamówieniach na dobra trwałe bez środków transportu w grudniu (+0,5 proc. m/m). Wszystkie równo godzinę przed dzwonkiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAL, MW, Bloomberg

Polecane