Pogoń za inwestorami

Paweł Janas
opublikowano: 24-12-2002, 00:00

Czego można życzyć krajowej branży motoryzacyjnej? Niech Polska nigdy więcej nie utraci na rzecz innych państw środkowej Europy cennych inwestorów zagranicznych. Z taką sytuacją zetknęliśmy się w grudniu ubiegłego roku, kiedy japońska Toyota wybrała na budowę całkiem nowej fabryki aut czeski Kolin zamiast np. Dąbrowy Górniczej. Nam pozostał wstyd, że nie umieliśmy przygotować wystarczająco dobrych zachęt dla inwestora.

Nie zmarnujmy więc kolejnej szansy. Szczególnie że nowe firmy pukają do naszych bram. W połowie stycznia dowiemy się, czy francuska grupa PSA (Peugeot-Citroen) nie ucieknie nam sprzed nosa z nową fabryką aut za 700 mln EUR (2,8 mld zł). Życzymy również naszej gospodarce i prominetnym politykom, by nie zmarnowali kolejnej szansy, jaką jest możliwość pozyskania niemieckiego Boscha, który chce wybudować we Wrocławiu fabrykę komponentów samochodowych.

Wyniki sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce z kilku ostatnich miesięcy budzą nadzieję nie tylko na zahamowanie zapaści na rynku, ale również na minimalny wzrost. Zresztą auta pochodzące z importu już całkiem nieźle się mają.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że w najbliższych miesiącach od dna odbije również sprzedaż aut krajowej produkcji. Życzenia te najbardziej potrzebne są chyba Daewoo-FSO, którego losy wciąż się ważą. Wkrótce dowiemy się, czy fabryka z warszawskiego Żerania będzie mieć nowego inwestora, czy okoliczności zmuszą ją do ogłoszenia upadłości. Chcielibyśmy też, by Fiat przezwyciężył problemy i wytrwał w planach uruchomienia w Tychach produkcji nowego małego autka.

I na koniec tradycyjna prośba do drogowców. Mimo szczupłości przyznanych budżetów nie poddawajcie się w walce z dziurami na drogach. Proszą o to kierowcy, życząc jednocześnie miłych i spokojnych świąt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy