POIR: kilkadziesiąt szans na zdobycie dotacji

opublikowano: 08-12-2016, 22:00

To będzie rok z najwyższą od wielu lat pulą unijnych funduszy dla firm. W samym programie Inteligentny Rozwój na przedsiębiorców czeka prawie 8 mld zł

W 2017 r. nastąpi wysyp konkursów z europejskim dofinansowaniem. Jeśli chodzi o instrumenty wsparcia — przedsiębiorcy będą mieli w czym wybierać. Najwięcej możliwości zdobycia dofinansowania będą mieli ponownie w programie Inteligentny Rozwój (POIR). Prezentujemy przyszłoroczne konkursy tego programu przeznaczone na wsparcie firm. Wiele z nich jest już znanych przedsiębiorcom z obecnego roku lub nawet z poprzedniej perspektywy — a obok nich pojawiają się wypracowane po konsultacjach premierowe instrumenty. Większość konkursów jest przeznaczona dla firm ze wszystkich branż, ale są też nabory skierowane tylko do przedsiębiorców z określonych sektorów. Wspólna cecha planowanych konkursów? Zdecydowana większość z nich kładzie nacisk na innowacje, nowoczesne technologie oraz premiowanie wspólnej realizacji projektów przez przedsiębiorców i jednostki naukowe. W wielu przypadkach będzie to warunek konieczny do otrzymania funduszy z Komisji Europejskiej. Najwięcej konkursów przeprowadzą Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Szybko i branżowo

Największa pula dofinansowania czeka na przedsiębiorców w dobrze znanej z poprzednich lat „szybkiej ścieżce”, czyli poddziałaniu 1.1.1. To aż 2,75 mld zł. W tym roku odbędą się cztery konkursy — po dwa dla firm z sektora MSP oraz dla dużych przedsiębiorstw. O pieniądze zawalczą przedsiębiorcy, którzy planują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe lub eksperymentalne prace rozwojowe prowadzące do opracowania nowych lub ulepszonych rozwiązań. Wnioskodawcy muszą pamiętać o tym, aby tematyka projektów wpisywała się w co najmniej jedną z tzw. krajowych inteligentnych specjalizacji. Pierwsze dwa nabory wystartują w marcu i będą trwały przez cztery miesiące. Najwięcej nowości w harmonogramie jest wśród programów sektorowych. Pojawiły się instrumenty przeznaczone dla firm z branży farmaceutycznej (program Innoneuropharm), leśno-drzewnej i meblarskiej (WoodINN) oraz sektora recyklingu surowców mineralnych i drewna (Innowacyjny Recykling). W 2017 r. o dotacje ponownie będą mogły ubiegać się firmy z branż m.in. chemicznej (Innochem), produkcji gier wideo (GameINN) oraz systemów bezzałogowych (InnoSBZ). Budżet wszystkich programów sektorowych wynosi ponad 1 mld zł.

Na centra i usługi

Przedsiębiorcy ponownie będą mogli ubiegać się o fundusze na tworzenie lub rozwój centrów badawczo-rozwojowych. W naborze z działania 2.1, który odbędzie się od maja do lipca, czeka na nich niebagatelna pula — 900 mln zł. Firmy dostaną pieniądze m.in. na inwestycje w aparaturę, sprzęt i technologie. Organizacją tego naboru zajmie się Ministerstwo Rozwoju (MR). Przedsiębiorcy mogą korzystać z usług instytucji otoczenia biznesu, które pomogą im wprowadzić w życie innowacje — a to wszystko w ramach poddziałania 2.3.1. Firmom pomogą w ten sposób m.in. parki technologiczne, akademickie inkubatory przedsiębiorczości oraz centra transferutechnologii. Już można składać wnioski w pierwszym naborze — zakończy się on 31 marca. Kolejna edycja zmagań jest zaplanowana na październik. Przyszły rok przyniesie dwa konkursy z poddziałania 2.3.2 „Bony na innowacje dla MŚP”. To wsparcie udzielane na finansowanie usług dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które przyczyniają się do rozwoju ich produktów (wyrobów i usług). Te usługi muszą być wykonywane przez jednostkę naukową. Do rozdzielenia jest łącznie prawie 130 mln zł. Są też kolejne dotacje na ochronę własności przemysłowej, m.in. patentów i wynalazków. W harmonogramie znajdziemy dwa konkursy z działania 2.3.4 (jeden z nich trwa i zakończy się 20 stycznia), a w każdym między firmy rozdzielonych zostanie 50 mln zł.

Giełda czeka

Przedsiębiorcy, którym marzy się debiut ich firm na giełdzie, mogą skorzystać z poddziałania 3.1.5 „Wsparcie MŚP w dostępie do rynku kapitałowego — 4 Stock”. Wsparte zostaną projekty mające na celu przygotowanie niezbędnej dokumentacji do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym i dłużnym, których celem jest wprowadzenie innowacyjnych zmian w produktach lub technologiach. Nabór już jest otwarty i będzie trwał aż do listopada. Bardzo duży budżet czeka na przedsiębiorców w trzech przyszłorocznych konkursach z poddziałania 3.2.1 „Badania na rynek”. Łącznie jest to aż 1,55 mld zł. Fundusze zostaną przeznaczone na wdrożenie wyników prac B+R — nabytych lub przeprowadzonych przez przedsiębiorcę. Rezultatem tych projektów powinno być uruchomienie produkcji nowych produktów lub usług — z zachowaniem preferencji dla Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Pierwsze dwa konkursy wystartują w marcu, z czego jeden jest przeznaczony tylko dla firm, które zajmują się elektromobilnością. W harmonogramie na 2017 r. nie mogło zabraknąć jednego z najpopularniejszych instrumentów wśród przedsiębiorców — „Kredytu na innowacje technologiczne” (poddziałanie 3.2.2). Tym razem firmy zawalczą o 400 mln zł, a konkursowe zmagania rozpoczną się 20 lutego. Nabór ponownie przeprowadzać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Tylko wspólne projekty

Dwie nowości pojawiły się w poddziałaniu 4.1.1 „Strategiczne programy badawcze dla gospodarki”. To program INGA, który jest wspólnym przedsięwzięciem NCBR, PGNiG oraz spółki Gaz-System (z budżetem w wysokości 200 mln zł) — oraz wspólne przedsięwzięcie z PKP PLK (25 mln zł). W poddziałaniu dotowane mogą być projekty realizowane przez konsorcja — jednostek naukowych lub firm i naukowców. Dla przedstawicieli światów nauki i biznesu, którzy potrafią współpracować, przeznaczone jest poddziałanie 4.1.4 „Projekty aplikacyjne”. Aby dostać z niego dotację, trzeba stworzyć konsorcjum. Otrzymane fundusze mogą sfinansować projekty obejmujące badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe. Konkurs wystartuje we wrześniu, a jego budżet wynosi 200 mln zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu