Pokonanie przeszkód podwoi stawkę

Monika Dekrewicz, Bankier.pl
opublikowano: 10-04-2017, 22:00

Na lokacie kwartalnej można liczyć na 2,05 proc. Prawie dwa razy więcej dostaną ci, którzy spełnią dodatkowe warunki.

Lokaty trzymiesięczne wciąż oferują jedne z najwyższych stawek na rynku. To właśnie w ich przypadku można zdeponować pieniądze nawet na 4 proc. w skali roku. Jednak najlepsze oferty posiadają wiele dodatkowych warunków lub ograniczeń. Jednym z nich jest niska kwota maksymalna. Posiadacze większych oszczędności nie są już tak rozpieszczani. Lokując 100 tys. zł, można liczyć na stawkę wynoszącą nie więcej niż 2,50 proc. w skali roku, natomiast 2,05 proc. w skali roku dostaną ci, którzy nie chcą spełniać specjalnych wymogów banku. Liderem zestawienia w ostatniej z kategorii jest Polski Bank Spółdzielczy z Ciechanowa i proponowana przez tę instytucję e-Lokata Oranżowa. Drugie miejsce przypadło e-Lokacie Tradycyjnej w Getin Banku oraz Lokacie Profitable w Lion’s Banku. W obu stawka to 1,75 proc. O 0,1 pkt. proc. dostaniemy w Idea Banku, Nest Banku, Plus Banku i Toyota Banku.

Nowi w cenie

Na Nest Lokacie Witaj w Nest Banku stawka to 4 proc., ale pieniądze mogą zdeponować tylko ci, którzy posiadają status nowego klienta i założą konto osobiste. Lokata na start w Plus Banku również jest dostępna wyłącznie po otwarciu konta osobistego. Skorzystać z niej mogą także obecni klienci, którzy mają ROR nie dłużej niż 12 miesięcy, pod warunkiem że nie korzystali z oferty depozytowej banku. Druga pozycja w rankingu przypadła Idea Bankowi (Lokata Happy) oraz mBankowi (Lokata dla nowych klientów), które dają na swoich depozytach 3,50 proc. w skali roku. Oba banki cenią sobie status nowego klienta. mBank wymaga ponadto założenia konta osobistego. Najniższy stopień podium okupuje Lokata Bezkarna z oferty BGŻOptima. Depozyt wyróżnia się nie tylko wysoką stawką wynoszącą 3 proc. w skali roku, ale także możliwością jego przedterminowego zamknięcia bez utraty wypracowanego zysku. Aby skorzystać z oferty, należy być nowym klientem dla banku i założyć konto oszczędnościowe.

Z grubszym portfelem

Przynosząc do banku 100 tys. zł, trzeba się liczyć ze znacznie gorszą stawką niż w przypadku ofert przygotowanych dla klientów z mniejszym budżetem. Najlepszą propozycję dla takich oszczędności mają Idea Bank z Lokatą Happy Plus oraz BGŻOptima, który oferuje Lokatę Bezkompromisową. Oprocentowanie na obu lokatach wynosi 2,50 proc. w skali roku. Zarówno Idea Bank, jak i BGŻOptima kierują ofertę do nowych klientów. W przypadku wyboru drugiej z nich trzeba będzie jeszcze założyć konto oszczędnościowe, jednak bank wynagradza to możliwością zamknięcia depozytu przed upływem okresu umownego. Klient, który podejmie taki krok, nie straci narosłych odsetek. Niewiele mniej oferuje neoBank na swoim flagowym produkcie — energoLokacie 3M Plus. Nowy klient, który otworzy konto osobiste lub założy portfel depozytowy w banku, otrzyma stawkę w wysokości 2,40 proc. w skali roku.

Podwyżki, obniżki

Kwiecień to kolejny miesiąc, który nie jest łaskawy dla zwolenników inwestowania w krótkoterminowe depozyty bankowe. W przypadku lokat miesięcznych na zmianach najgorzej wyszli zainteresowani produktami dostępnymi bez żadnych obostrzeń. Na lokatach kwartalnych również odnotowano obniżki. Jednak nie wszystkie banki zdecydowały się na cięcia lub zachowanie statusu quo. Dwa z nich podniosły stawki na swoich produktach. Nest Bank poprawił atrakcyjność części swoich depozytów za sprawą tabeli oprocentowania z 24 marca. Lepsze stawki mają m.in. kwartalna Nest Lokata (zmiana 1,55 proc. na 1,65 proc.) czy Nest Lokata na Nowe Środki (z 1,85 proc. na 2,05 proc.). Dzięki tym zmianom pierwsza z nich wspięła się na trzecie miejsce zestawienia dla 10 tys. zł bez dodatkowych warunków, a druga znalazła się w rankingu najlepszych lokat dla 100 tys. zł. Podobny ruch wykonał neoBank, który na energo- Lokacie 3M Plus podniósł oprocentowanie z 2,30 proc. w skali roku na 2,40 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Dekrewicz, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy