Czytasz dzięki

Pol-Aqua liczy na wzrost

ANP
opublikowano: 03-03-2009, 00:00

Zdobywanie kontraktów o wysokich marżach będzie wyzwaniem dla budowlanej grupy.

Zdobywanie kontraktów o wysokich marżach będzie wyzwaniem dla budowlanej grupy.

Portfel zleceń budowlanej grupy Pol-Aqua opiewa już na 1,27 mld zł, z czego 80 proc. do wykonania w tym roku.

— Jeśli doliczymy do portfela kontrakty na budowę mostu północnego w Warszawie i na halę widowiskową w Płocku, na których podpisanie liczymy [obie oferty Pol-Aqua uznano za najkorzystniejsze — przyp. red.], to portfel zwiększy się o ponad 500 mln zł —mówi Marek Stefański, największy akcjonariusz spółki.

Grupa złożyła oferty na ponad 9,7 mld zł.

— Najwięcej w portfelu mamy kontraktów infrastrukturalnych, które są bezpieczne — zapewnia Piotr Chełkowski, od miesiąca prezes spółki.

— Głównym wyzwaniem dla Pol-Aqua w tym roku nie będą wyniki, ale umiejętność zdobywania kontraktów o przyzwoitych marżach. Takie zlecenia, jak na most północny dają poczucie bezpieczeństwa. Dziś konkurencja jest coraz aktywniejsza i agresywnie zbija ceny — uważa Tomasz Krukowski z Deutsche Banku.

Na Wschodzie spółkę interesuje jedynie rynek białoruski. Rozmawia z siecią handlową, która zamierza budować hipermarkety. Prowadzi też negocjacje o budowie 20-kilometrowego odcinka autostrady z firmą, która wygrała przetarg. W planach ma wydzielenie budownictwa drogowego do osobnej spółki.

W 2008 r. przychody grupy wyniosły 1,27 mld zł (1,3 mld zł w 2007 r.), z czego 61 proc. z działalności budowlanej. Udział generalnego wykonawstwa spadł z 36 proc. w 2007 r. do 29 proc. Spółka spodziewa się dalszego spadku do 25 proc. Zysk netto wyniósł 40,45 mln zł (49,68 mln zł). Zarząd chce poprawić wszystkie wyniki przynajmniej o 20-25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy