Pół miliarda euro premii w kieszeni

AJ
opublikowano: 11-12-2010, 06:08

Walka województw o ekstrakasę dobiega końca. Na nagrodę mogą liczyć wszystkie regiony.

Do podziału 512 mln EUR nagrody dla najlepiej wydających unijną kasę regionów został niecały miesiąc. Choć statystyki jeszcze tego nie pokazują, wszystkie województwa mają premię w kieszeni. Według najświeższych danych resortu rozwoju, do dodatkowej puli pieniędzy kwalifikuje się już 14 województw. W statystykach tradycyjnie brylują województwa opolskie, lubuskie i pomorskie, ale maruderzy — województwa mazowieckie i lubelskie, którym do wydania i rozliczenia z Komisją Europejską (KE) 20 proc. pieniędzy na lata 2007-13 jeszcze trochę brakuje (to kryterium decydujące o zakwalifikowaniu się do nagrody), na finiszu nabierają tempa.

— Przekroczyliśmy właśnie próg 20 proc. wydatków, ale statystyki jeszcze tego nie odnotowują. Do końca roku dobijemy do co najmniej 21 proc. Jesteśmy w trakcie oceny wniosków o wypłatę 90 mln zł. Chcemy je złożyć do Komisji Europejskiej jak najszybciej, być może w tym tygodniu — ocenia Bogdan Kawałko, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w lubelskim Urzędzie Marszałkowskim.

Sporo papierkowej roboty jest jeszcze przed Mazowszem — faktury, które region ma do sprawdzenia, opiewają na kilkaset milionów złotych. Jeśli zrobi to w porę, do końca roku rozliczy 21,3 proc. pieniędzy, jakie dostał na RPO.

— Nawet jeśli niektóre wnioski trzeba będzie wstrzymać ze względu na błędy, i tak nic się nie stanie — opiewają na ponad 100 mln zł więcej, niż potrzebujemy, by otrzymać nagrodę — mówi Mariusz Frankowski, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim.

Dobrej myśli jest także resort rozwoju.

— Mamy jeszcze trzy tygodnie do końca roku, więc wiele się może zdarzyć. Przedstawiciele obu województw zapewniają, że spełnią kryterium warunkujące przyznanie nagrody — mówi Ewa Wnukowska, dyrektor Departamentu Koordynacji i Wdrażania Programów Regionalnych w resorcie rozwoju regionalnego.

Ministerstwo zachęca regiony do szybkiego przesyłania wniosków do KE. Te, które o pieniądze upomną się teraz, mają szansę na błyskawiczną wypłatę (inne państwa wydały mniej, niż planowały, i w budżecie KE na 2010 r. są jeszcze spore nadwyżki). To z kolei pomoże w łataniu nadwerężonej kasy państwa. Już wiadomo, że dzięki szybkiemu wydawaniu pieniędzy z UE w ramach RPO i programów krajowych z KE popłynie do budżetu o 4 mld zł więcej, niż planowano.

— Resort rozwoju zapewnia nas, że warto słać faktury do KE, więc nie zwlekamy. W resorcie jest już nasz wniosek o wypłatę 147 mln zł, przygotowujemy też kolejny, wart 40 mln zł — zapewnia Bożena Wrzeszcz, dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Rozwoju Regionalnego w warmińsko-mazurskim Urzędzie Marszałkowskim.

Fot. Bloomberg
Fot. Bloomberg
None
None
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane