Pół miliona baryłek dodatkowego popytu na ropę dziennie

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 15-10-2021, 11:00

Strona popytowa na rynku ropy naftowej nadal jest silna. W rezultacie, notowania tego surowca mają znaczne szanse na zakończenie tego tygodnia na plusie – jako już szósty wzrostowy tydzień z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI nadal wyraźnie przekraczają 81 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent poruszają się powyżej 84 USD za baryłkę.

Bieżący tydzień przynosi publikację istotnych cyklicznych raportów, dotyczących globalnego rynku ropy naftowej. W środę miesięczne raporty pojawiły się ze strony OPEC oraz Departamentu Energii USA, natomiast wczoraj swój raport opublikowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE; International Energy Agency, IEA). W gruncie rzeczy, wszystkie te instytucje zwróciły uwagę na jedno: że kluczowy wpływ na sytuację na rynku ropy naftowej w ostatnim kwartale bieżącego roku ma i będzie miał kryzys energetyczny na świecie.

Według szacunków MAE, napięta sytuacja na rynkach surowców energetycznych może zwiększyć globalny popyt na ropę naftową nawet o 500 tysięcy baryłek dziennie. W rezultacie, instytucja ta dokonała rewizji prognoz tegorocznego popytu na ropę. MAE zwiększyła szacunki światowego popytu na ropę w tym roku o 170 tys. baryłek dziennie, a w przyszłym roku o 210 tys. baryłek dziennie. MAE zwróciła także uwagę na to, że globalne zapasy ropy naftowej topniały w najszybszym tempie od 8 lat.

Dla globalnej gospodarki wyższe ceny ropy naftowej oznaczają przede wszystkim przedłużający się okres wysokiej inflacji, jak również uderzenie we wzrost gospodarczy – a to z kolei budzi obawy o popyt na surowce, w tym na ropę, w dalszej perspektywie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane