Pół tysiąca nowych biznesmenów dzięki obniżce ZUS - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-10-2005, 07:50

Wystarczyło poluzować podatkowy kaganiec, aby wyzwolić w bydgoszczanach ducha przedsiębiorczości, zauważa "Express Bydgoski". Od ponad miesiąca wszyscy, którzy zakładają jednoosobową działalność gospodarczą, płacą tylko 254 złote składki na ZUS. To prawie 500 złotych mniej niż dotychczas. Spowodowało to wielkie zainteresowanie taką formą zatrudnienia.

Wystarczyło poluzować podatkowy kaganiec, aby wyzwolić w bydgoszczanach ducha przedsiębiorczości, zauważa "Express Bydgoski". Od ponad miesiąca wszyscy, którzy zakładają jednoosobową działalność gospodarczą, płacą tylko 254 złote składki na ZUS. To prawie 500 złotych mniej niż dotychczas. Spowodowało to wielkie zainteresowanie taką formą zatrudnienia.

- Mamy wielkie ożywienie, dziennie przynajmniej 25 osób decyduje się na samozatrudnienie, cieszy się Henryka Ławska, dyrektorka ratuszowego Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Inwestycji. - Najwięcej jest osób chcących prowadzić handel detaliczny i hurtowy. Nie brakuje też budowlańców, transportowców, tłumaczy i pielęgniarek. Co ważne, na prowadzenie własnego biznesu decydują się zarówno młodzi bydgoszczanie, jak i osoby grubo po pięćdziesiątce.

- Na załatwienie formalności trzeba trochę poczekać. W szczególnych wypadkach idziemy jednak mieszkańcom na rękę i załatwiamy sprawę tego samego dnia, zapewnia dyrektor.

- Te zmiany idą w bardzo dobrym kierunku - uważa Tomasz Zawiszewski, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy. - W lipcu i sierpniu mieliśmy osoby, które wstrzymywały się z założeniem działalności do czasu wejścia w życie nowych przepisów. Na pewno wielka chęć na otwarcie własnego biznesu odbije się wkrótce na statystykach bezrobocia. Nie będą to jednak wielkie zmiany.

Potwierdza to dyrektor Ławska. - Na ogromną liczbę nowych przedsiębiorców nakłada się również proces likwidacji własnych interesów. Robią to głównie osoby, które wyprowadzają się z naszego miasta i zamieszkują w okolicznych gminach bądź w ogóle opuszczają województwo.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane